Soğukta muhafaza edilen golden ve starking delicious elmalarına semprefresh uygulamalarının etkileri
- Tez No: 28907
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KAŞKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
-67- 7. ÖZET 1990 ve 1991 yıllarında yürütülen bu çalışmada Golden ve Starking Delicious elma çeşitlerinde sebzelerden üretilen ve organik yapıda olan bir meyve kaplama maddesi Semperfresh'in derim sonrası kalite özelliklerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu çeşitler makineli soğutmalı depoda 1° C'de, %85-90 oransal nem koşullarında 6 ay başarılı bir şekilde muhafaza edilmişlerdir. SPE'in %0.5, %1 ve %2'lik dozları denenmiştir. Depolama süresince ağırlık kaybı, depolama süresini ve kalitesini etkileyen önemli bir faktördür. Depolama sıcaklığında solunum hızının düşük olması nedeniyle ağırlık kaybının tamamı su kaybı olarak düşünülebilir. Starking Delicious elmalarında kabuk yapısından dolayı depolama süresince Golden Delicious elmalarına daha az ağırlık kaybı olmuştur. Starking Delicious çeşidinde ağırlık kaybı %3-4 arasında olmuştur. Golden Delicious çeşidinde ağırlık kaybı %6-7 arasında olmuştur. Makineli soğutmalı depoda 6 ay muhafaza sonunda SPE su kaybını önleyememiştir. Meyve eti sertliğindeki azalma; depolama süresince devam etmiştir. Golden ve Starking Delicious elmalarında meyve eti sertliğindeki azalma depolama süresini ve kalitesini etkileyen bir özelliktir. SPE uygulanan meyvelerde meyve eti sertliği tanık meyvelerinden daha yüksektir. Kabuk zemin rengi ölçümlerinde SPE uygulanan meyvelerde yeşil renk parçalanması ve san renk yoğunluğunun artması tanık meyvelerinden daha yavaş olmuştur. Depolama süresince karbonhidratlardaki değişimi saptamak amacıyla, nişasta dağılımı meyve suyunda erimiş madde oranı analizleri yapılmıştır. Her iki çeşitte de depolama süresi ilerledikçe meyve yüzeyindeki nişastalı alanların büyüklüğü azalmış, sonunda Golden Deliciouslarda 3. ayda, Starking Deliciouslarda 4. ayda nişastadan şekere dönüşüm tamamen olmuştur. SPE uygulanan meyvelerde sürekli olan nişasta şeker değişimi nedeniyle depolama süresi ilerledikçe meyve suyunda erimiş madde oranı artış göstermiştir. Her iki çeşitte de yıllara göre farklı değerlerde gerçekleşen asittik değeri depolama ilerledikçe azalmıştır. Bu azalma SPE uygulanılan meyvelerde tanık meyvelerinden daha az olmuştur. pH değeri her iki çeşitte de depolama süresi ilerledikçe artmıştır. Yıllara ve ekolojiye göre farklı olan bu artış asitlik değerlerine bağlı olarak gelişim göstermiştir.-68- Golden ve Starking elmalarına uygulanan %1 ve %2'lik SPE dozlarının muhafaza kalitesi açısından olumlu etkileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-69- SUMMARY In this work, effect of fruit coating material, Semperfresh (SPE), which is an organic compound, produced from vegetables was investigated on the postharvest quality of cold stored Golden and Starking Delicious apples during 1990 and 1991. In cold storage trials three different concentrations of SPE; 0.5 %, 1 %, 2 % were tested in combination with 1 °C and 85-90 RH with two apple varieties. Storage potential was highly effected by weight loss during the storage period. Because of low respiration rates in low temperatures, weight loss in apples can be considered as water loss. Weight loss in Starking Delicious were found lower than Golden Delicious apples due to the skin structure. After 6 months cold storage total weight loss was between 3-4 % in Starking Delicious apples, where as it was 6-7 % in Golden Delicious. According to the results Semperfresh was not found effective in reducing the waterloss of apples. Fruit flesh firmness is one of the very important quality factors which limits the storage potential of Golden and Starking Delicious apples. SPE coated fruits were found firmer than non coated fruits. Color measurements (CIE L* a* b* ) have shown that base color of SPE coated fruits were greener and yellow color development was retarded. This is specially important for Golden Delicious because European markets prefer green Golden apples. To examine the conversion of starch to sugar, starch-iodine tests were done. The blueblack starch pattern decreased on both of the varieties as the storage time increased, and finally conversion of starch to sugar was completed at the 3rd and 4th months, in Golden and Starking Delicious apples respectively. Due to conversion of starch to sugars, total soluble solids continuosly increased during cold storage, where as titratable acidity decreased as the storage time increased. The decrease in titratable acidity was lower in SPE coated fruits than the non coated ones. pH of the fruit juice increased in both of the apple varieties during the increasing storage period in a negative correlation with titratable acidity. Some positive effects of 1 % and 2% Semperfresh (SPE) treatments were observed on the postharvest quality of cold stored Golden and Starking Delicious apples.