Adana kenti atık sularının özellikleri ve çökeltme havuz tasarımına etkisi
  1. Tez No: 28906
  2. Yazar: Ö.CEM DİZDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZ Arıtma teaielerinin tasarımında atıkeu özellikleri önemli bir rol oynar. Bu çalışmanın amacı da Adana kenti atıkeularındaki katımadde miktarlarını tayin etmek, onların çökelme özelliklerini incelemek ve arıtma tesis tasarımına etkisini incelemek olmuştur. Bölgemiz eveei ve endüstiriyel atıkaular kanalizasyon şebekesi ile toplanarak çeşitli deşarj noktalarından Seyhan nehrine ve araziye bırakılmaktadır. Kentin atıkeul karakteri, katı madde ve çökelme oranlarını belirlemek üzere deşarj noktalarından alınan numuneler Ç. U. İnşaat Mühendisliği iabaratuvarında deneylere tabi tutulmuşlardır. Yapılan deneylerde atıkeuyun zayıf karakterde olduğu ve askıdaki katı maddenin ilk bir saatte % 60 - 65' i, iki saatte ise % 70 - 73'nün çökeldiği gözlenmiştir. Böylece yapılacak birincil bir çökeltimle atıkeudaki askıda katımaddenin % 60 - 70" i sudan kolayca ayrılabilecektir, iyi çökelme özelliğine sahip olan Adana kenti atıkeularının birincil çökeltimden sonra Seyhan nehrine verilmesi akarsuyun kirlenmesini büyük ölçüde Önleyecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Wastewater properties play an important role in the design of wastewater treatment plants. The objective of this study is to determine settling characteristics of wastewaters and affect on the sawage treatment plant design. İn Adana region, domestic and industrial wastewaters are discharged into the Seyhan River directly. To determine wastewater and settling characteristics, samples are collected from different discharge points. Experiments were carried out in the Laboratory of Civil Engieering Deparmant af Çukurova University According to the results of the laboratory tsata, the waste water was found to be weak and it was observed that 60-65 % of the suspended solid matter was settled in one hour and 70-73 % of it was settled in two hours. Therefore 60-70 % of the suspended solid material in the wastewater can be separated easily from liquid matter by primary sedimentation processes Adana City wastewater has good settling characteristics and discharge of it to the Seyhan River after primary sedimentation will greatly prevent pollution of this river.