Sıçanlarda silikon implant etrafında kapsül oluşumuna otojen yağ dokudan elde edilen mezenkimal kök hücrelerin etkisinin araştırılması: Sıçan modelinde deneysel çalışma
An experimental study in a rat model: The research of the effect of mesenchymal stem cells derived from autogenous fat tissue to the capsule formation around silicone implants
- Tez No: 289083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET VELİ KARAALTIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Otojen yağ dokudan elde edilen mezenkimal kök hücrelerin silikon etrafındaki kapsül oluşumuna etkisini araştırdık. Çalışmada 270-310 gr ağırlığında 16 adet Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı. Denekler deney ve kontrol grubu olmak üzere eşit sayıda iki gruba ayrıldı. Tüm grupların pektoral bölgesinde protez kadar poş açılarak cilt altına silikon implantlar yerleştirildi. Grup 1 için herhangi bir uygulama yapılmazken Grup II için 40 milyon/cc hücre bulunan süspansiyon silikonun olduğu poşa enjekte edildi. Tüm gruplardan ameliyattan 8 hafta sonra protezler çıkarıldı. Oluşan kapsül iki tabaka halinde çıkarılarak histopatolojik değerlendirmeye alındı.Morfometrik değerlendirme ile kapsül kalınlığı hacimsel ölçüldü, immunohistokimya yapılarak prokollajen?kollajen miktarına bakıldı ve Masson Trikrom boyama ile ışık mikroskopisi yapıldı. Grup I ile Grup II arasında morfometrik değerlendirmede kapsül kalınlığı açısından anlamlı farklılık görüldü (p?0,032). Grup II'de prokollogen-kollogen miktarı düşük bulundu. Işık Mikroskopisinde ise Grup II de neoanjiogenez yüksek olduğu saptandı.Bu çalışmada, 40 milyon/cc mezenkimal kök hücre kullanılarak silikon implant etrafında kapsül oluşumunu azalttığını ve silikon implantın yabancı cisim reaksiyonu oluşturmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of mesenchymal stem cells that derived from autogenous fat tissue to the capsule formation around silicone implants has been searched.16 Wistar Albino rats, weight of 270-310 gr, were used for the study. The subjects are divided into equal groups as experiment group (Group II) and control group (Group I). Subcutaneous silicone implants was placed in the pectoral area of all rats in both groups by opening a pouch for implant. While it was not used an additional therapy for Group I, it was injected a suspension containing 40 million cells / cc to the pouch where the silicone implant placed in Group II. All implants excised at the postoperative 8th week from both groups. Capsule formation removed totally and took histopathological examination.Samples were examined by histology specialist: Morphometric evaluation with volumetric measurement of capsules thickness, evaluation of the amount of collagen-procollagen, light microscopy with Masson Trichrome dyeing.