Altmış yaş üstü hastalarda kronik hastalıkların malnutrisyona etkisi
The effect of chronic ilnesses on malnutrition in elderly patients over sixty age
- Tez No: 289089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kronik hastalığı olan 60 yaş üstü olguların beslenme durumunu değerlendirmeyi, bu olgulardaki malnutrisyon eğilimini saptamayı ve nutrisyonel durumun kronik hastalıklarla olan ilişkisini tespit etmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Nisan 2011-Eylül 2011 tarihleri arasında yatırılarak tedavi edilen 60 yaş üstü 125'i erkek, 187 `si kadın olmak üzere 312 hasta çalışmaya alınarak kesitsel bir çalışma yapıldı. Hastalara MNA-SF testi uygulandı. Albumin, glukoz, total kolesterol, kan üre azotu, kreatinin, TSH, serbest T3, serbest T4, vitamin B12, folat, sodyum, potasyum, kalsiyum, trigliserid tetkikleri değerlendirildi. Hastaların bel çevreleri, kalça çevreleri ölçüldü ve bel çevresinin kalça çevresine oranı değerlendirildi. Boy ve kiloları ölçüldü ve VKİ hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the nutritional status of the elder patients with chronic diseases, their tendency to malnutrition and the association between chronic illnessess and malnutrition.Materials and Methods: Elderly (60 years and older) patients (125 male, 187 female, total 312) hospitalized between April to September 2011 for different chronic diseases included this cross-sectional study. The nutritional status of the each patient was graded with Mini Nutritional Assessment Short Form (MNA-SF). Biological measurements included serum albumin, glucose, sodium, potassium, calcium, blood urea nitrogen, creatinine, lipid profile, thyroid functio tests. Weigth, heigth, waist and hip circumference were measured and body mass index was calculated.