65 yaş üstü pnömoni tanısıyla yatan hastalarda sarkopeni ve malnütrisyon 1 yıllık mortaliteye etkisi
The effect of sarcopenia and malnutrition on 1-year mortality in patients with over 65 years of pneumonia diagnosis
  1. Tez No: 628059
  2. Yazar: İPEK BİLGE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: 65 yaş üstü pnömoni tanısıyla yatan hastalarda sarkopeni ve malnütrisyonun 1 yıllık mortaliteye etkisini tespit etmek. GEREÇ VE YÖNTEM: 08.10.2018-09.10.2019 tarihleri arasında SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'nde pnömoni nedeniyle yatırılarak takip edilen 65 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. Malignitesi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Mini Nütrisyon Analizi (MNA) ile malnütrisyon; SARC-F anketi ile sarkopeni taraması, el kavrama kuvveti değerlendirmesi ile kas gücü, biyoelektrik impedans analizi (BIA) ile kas kütlesi ve 3 metre yürüme testi ile fiziksel performans değerlendirildi. Çalışmadaki hastalar SARC-F tarama testi ve el kavrama kuvveti değerlendirmesi ile sarkopenik olan ve olmayan; 3 metre yürüme testi ile hafif sarkopenik, orta derece sarkopenik ve şiddetli sarkopenik olan; MNA ile de normal beslenen, malnütrisyon riski altında olan ve malnütrisyonu olan hasta grupları olarak ayrıldı. Tüm hastalar 1 yıl boyunca takip edilerek 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık mortalite durumları kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya 08.10.2018-09.10.2019 tarihleri arasında pnömoni nedeniyle yatırılarak takip edilen 105 hasta dahil edildi. Hastaların 55'i (%52,4) kadın ve 50'si (%47,6) erkek hastalardan oluşmakta olup genel yaş ortalaması 78,15±6,9 olarak bulundu. Yapılan regresyon analizlerinde SARC-F ile sarkopenisi saptanan hastaların pnömoni sonrası 1 yıllık mortalite riskinde, sarkopenisi olmayanlara göre 5,2 kat artış saptandı (p:0,026). El kavrama kuvveti değerlendirmesine göre sarkopenisi olan hastaların pnömoni sonrası 1 yıllık mortalite riskinde de, sarkopenisi olmayanlara göre artış vardı (OR:4,57, p:0,066). Ayrıca yürüyemeyen hastaların (şiddetli sarkopeni) pnömoni sonrası 1 yıllık mortalite riskinde, normal yürüyebilen hastalara göre (sarkopenisi olmayan veya hafif sarkopenik) 5,7 kat artış bulundu (p:0,007). Malnütrisyonu bulunan hastalarda pnömoni sonrası 1 yıllık mortalite riskinde 3,9 kat (p:0,021) artış vardı. Pnömoniye bağlı ölümlerde ise; enfeksiyon sırasında şiddetli sarkopenisi olan ve/veya malnutrisyonu olan hastalarda ölüm oranları (hastanede veya YBÜ'de) anlamlı olarak artmış bulundu. SONUÇ: Sarkopeni ve malnütrisyon, enfeksiyonlara eğilimi artırıp pnömoni gelişimini; bu sebepten olan yatışların süresini ve mortaliteyi artırmaktadır. Ayrıca, 65 yaş üzeri pnömoni nedeniyle yatan hastaların sarkopeni ve/veya malnütrisyon varlığı ile 1 yıllık mortalite riski arasında güçlü bir ilişki vardır. Bu nedenle özellikle 65 yaş üzeri hastalarda, mevcut akut veya kronik hastalıkların yanında; yaşam kalitesini düşüren, morbidite ve mortaliteyi arttıran sarkopeni ve malnütrisyon durumlarının erken tespit edilip, iyi bir şekilde yönetilmesi oldukça önemlidir. ANAHTAR KELİMELER: Sarkopeni, Malnütrisyon, Mortalite
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine the effect of sarcopenia and malnutrition on 1 year mortality in patients over 65 years of age diagnosed with pneumonia. MATERIAL AND METHOD: Patients over 65 years old who were hospitalized in SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Internal Medicine Clinic between 08.10.2018-09.10.2019 due to pneumonia were included in the study. Patients with malignancy were excluded from the study. Malnutrition was evaluated by Mini Nutrition Analysis (MNA); Sarcopenia screening was evaluated with the SARC-F questionnaire, muscle strength was evaluated by hand grip strength assessment, muscle mass was evaluated by bioelectrical impedance analysis (BIA) and physical performance was evaluated by a 3 meter walking test. Patients in the study were divided into groups of patients with and without sarcopenia by the SARC-F screening test and hand grip strength assessment; mild sarcopenic, moderate sarcopenic and severe sarcopenic with 3 meter walking test; normally fed, at risk of malnutrition and malnutrition with MNA. All patients were followed up for 1 year, and mortality status was recorded for 1 month, 3 months, 6 months and 1 year. RESULTS: 105 patients who were hospitalized and followed up due to pneumonia between 08.10.2018-09.10.2019 were included in the study. 55 (52.4%) of the patients were female and 50 (47.6%) were male, with an overall age of 78.15 ± 6.9. In regression analysis, it was found that the 1-year mortality risk of patients with sarcopenia with SARC-F was 5.2-fold higher than those without sarcopenia (p: 0.026). According to the hand grip strength assessment, patients with sarcopenia also had an increase in the 1-year mortality risk compared to those without sarcopenia (OR: 4.57, p: 0.066). In addition, patients who could not walk (severe sarcopenia) had a 5.7-fold increase in the 1-year mortality risk compared to patients who can walk normally (without sarcopenia or mild sarcopenic) (p: 0.007). Patients with malnutrition had a 3.9-fold (p: 0.021) increase in the 1-year mortality risk. In addition, there was an increase in the mortality risks and hospitalization periods of 1 month, 3 months and 6 months according to sarcopenia and nutritional status. CONCLUSION: Sarkopenia and malnutrition increase the risk of enfections and so pneumonia, and therefore the lenght of hospital stays and mortality. In addition there is a strong correlation with the one year mortality risks of the inpatients over 65 yeas old with pneumonia and having sarcopenia and malnutrition. Because of that especially for the patients over 65 years old its important to early identify and manage the situations of sarcopenia and malnutrition that accompany the certain acute and chronic diseases of that patients. KEY WORDS: Sarcopenia, Malnutrition, Mortality