Çukurova koşullarında ikinci ürün danelik mısırda farklı ekim sistemlerinin dane verimi ile bazı agromorfolojik özelliklere etkisinin saptanması
Determination of the effect of different planting systems on grain yield and some agromorphological characteristics of corn in the second crop conditions of Cukurova region
  1. Tez No: 533767
  2. Yazar: RIFAT ABALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, ikinci ürün koşullarında yetiştirilen danelik mısırda tek ve çift sıra ekim yöntemleri ile farklı sıra üzeri mesafelerin (10 cm, 14 cm ve 18 cm) dane verimi ve diğer bazı bitkisel özelliklere etkisini belirlemek amacıyla, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanında 2017 yılında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, farklı ekim sistemlerinin ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, koçan çapı, koçanda tane sayısı, koçan ağırlığı, koçan dane verimi, bin dane ağırlığı ve dane verimi üzerinde önemli etkili olduğu; hektolitre ağırlığının ise etkilenmediği, en yüksek dane veriminin geleneksel tek sıra ekim yönteminden ve 18 cm sıra üzeri ekim sıklığından elde edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of twin and single row planting sytems and sowing rates (10 cm, 14 cm and 18 cm plant to plant density) on grain yield and some other plant characteristics in the grain maize, grown in the second crop conditions of the experimental area of Çukurova University, Agricultural Faculty, Field Crops Department in 2017 growing period. The experiment was arranged in split-split plot design with three replications. According to the results obtained from this study, different planting systems had a significant effect on the ear height, stem diameter, ear diameter, number of grains per ear, ear weight, grain yield per ear, thousand grain weight and grain yield; hectoliter weight was not affected and the highest grain yield was obtained from the traditional single row sowing method and 18 cm seeding rate.