İn vitro SUA ve termoterapi çalışmaları ile virüs ve virüs benzeri hastalıklardan arındırma çalışması yapılan selekte edilmiş turunçgil tür ve çeşitlerinin Re-indekslemesi
  1. Tez No: 28909
  2. Yazar: GASSAN KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
66 ÖZET Turunçgil tarımında verim ve kaliteyi arttırmada en önemli faktörlerden birisi sağlıklı üretim materyali kullanılmasıdır. Turunçgil tarımının geliştiği ülkelerde turunçgil tür ve çeşitlerinin virüs ve virüs benzeri hastalık etmenlerinden arındırma çalışmalarında in vitro Sürgün Ucu Aşılama (SUA) ve Termoterapi yöntemleri kullanılarak sağlıklı aşıgözü elde edilmektedir. Ülkemizde virüs ve virüs benzeri hastalıklardan ari üretim materyali elde etmek amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla, Turunçgil Seleksiyon ve Sertifikasyon Projesi dahilinde selekte edilmiş turunçgil tür ve çeşitleri in vitro SUA ve termoterapi yöntemlerinin kombinasyonları uygulanarak Ç.Ü. Subtropik Meyveler Araştırma ' ve Uygulama Merkezi'nde turunçgilleri hastalık etmenlerinden arındırma çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada seleksiyon materyaline ait 11 çeşitten 31 aday ağaca ait daha önce indeksleme çalışmaları yapılmış ve temiz bulunmuş 55 hat re-indekslemeye, daha önce indekslemeye alınmamış 38 hat indekslemeye alınmıştır. ' Çalışma'da psorosis grubu, tristeza, exocortis, cachexia-xyloporosis ve stubborn virüs ve virüs benzeri hastalıklardan bu üretim materyallerinin ari olup olmadığı araştırılmıştır. Hem biyolojik hemde serolojik indeksleme yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda 31 aday ağaca ait 93 haftan daha önce inndekslemesi yapılmış 55 haftan 52'si psorosis grubu, 54'ü exocortis, tamamı tristeza, cachexia-xyloporosis ve stubborn hastalık etmenlerinden ari bulunmuştur. İlk defa indekslemye alınan 38 haftan 16'sının psorosis grubu, 32'sinin exocortis, 36'sının cachexia-xyloporosis, tannanının tristeza ve stubborn hastalık etmenleri açısından ari olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY In Citrus production one of the most important factor to increase yield and quality are provided by using healthy production materials. In Countries that Citrus Industry developed to eleminate virus and virus-like diseases to obtain healthy budwood in citrus species and varieties Thermoterapy and in vitro Shoot Tip Grafting (ST6) and techniques are used. In our Country trials are done to obtain citrus virus and virus-like diseases free production materials. For this purpose, Citrus species and varieties that provided by Citrus Selection and Sertification Project was selected and in vitro ST6 and thermoterapy techniques was applied to eleminate citrus virus and virus-like diseases. 93 line of 31 candidate plants of 1 1 varieties that belong to selection materials, 55 lines that including indexed and found virus-free before got in to re- indexing and 38 lines that unindexed before got in to indexing. In indexing work investigated that whether these materials free of citrus psorosis complex, tristeza, exocortis, cachexia-xyloporosis and stubborn virus and virus-like diseases or not. Biological and serolojical indexing methods were used. At the result of study concluded that 93 line of 31 candidate trees found that of 55 lines 52 lines free of psorosis complex, 54 lines free of exocortis, all lines free of tristeza, cachexia-xyloporosis and stubborn diseases agents. Of 38 lines that indexed for the first time 16 line free of psorosis complex, 32 lines free of exocortis, 36 lines free of cachexia-xyloporosis and all lines free of tristeza and stubborn diseases agents.