Turunçgil ağaçları gövdesinde sakızlanma ve meyvelerde kahverengi çürüklük hastalıklarına neden olan phytopthora türlerinin saptanması
  1. Tez No: 28911
  2. Yazar: SERPİL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİÇİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
53 ÖZET Bölgemiz turunçgillerinde hastalıklara neden olan Phytophthere türlerinin belirlenmesi amacıyla 1991 yılı Eylül-Ekim döneminden başlamak özere 1992 yılı Ocak-Şubat, Mart-Nisan, Mayı s-Haziran. Temmuz- Ağustos aylarım kapsayan 5 ayrı örnekleme periyodunda, hastalıkla bulaşık turunçgil ağaçlarının gövde, kök, meyve ve bahçe toprağından örnekler alınmıştır. Bunlardan gerek seçici ve gerekse genel ortamlar üzerinde, örneklenen materyale göre değişik yöntemler kullanılarak yapılan izolasyonlar sonucu toplam 137 izolat elde edilerek değerlendirilmiştir. Toprak ve meyve örneklerinden kolayca etmen izole edilirken kök ve özellikle gövdeden etmen daha zor elde edilmiştir. Yıl boyunca yapılan izolasyonlar sonucu Eylül-Ekim döneminde 50, Ocak-Şubat döneminde 35, Mart-Nisan döneminde 10, M8yıs-Haziran döneminde 17, Temmuz- Ağustos döneminde 25 izolat elde edilmiştir. Eylül-Ekim ve Ocak-Şubat döneminde en fazla izolat elde edilmesinin yanında, bölgemizde yaygın olarak görülen Pttyiopftiftore ciirophihare'xww da en yoğun elde edildiği dönemler bu örnekleme dönemleridir. Mayıs-Haziran ve Ternmuz-Ağustos dönemlerinde ise hava sıcaklığının ve dolayısı ile toprak sıcaklığının artışı ile değişik türler izole edilebilmiştir. Tür teşhisi. çalışmalarında mikroskobik olarak gözlenen54 morfolojik kriterlerin yanında sıcaklık gibi kültürel karakteri erden de yararlanmıştır. Değerlendirmeye alınan her bir izolat için patojenite testleri yapılmıştır. Buna göre yaygın olarak ve her dönemde az veya çok miktarda elde edilen Phytophthara ciirop Mhore türünün yanında FfıyîBphUmrs mcotimme var. mcotieme. PftyiopMftorö pelmivora ve P.cdcîorum türleri saptanmıştır. Pftytopfttfforü csctorum izolatı Karataş'ten 2 farklı bahçe toprağından Mayıs-Haziran döneminde izole edilmiştir. Pîtyt&pMMrö mcotfâme var. tâcotj&me izolatı Misis'den, Ocak-Şubat döneminde kökten, Mayıs-Haziran ve Temmuz-Ağustos döneminde topraktan izole edilmiştir. Ayrıca Karataş'ta bir bahçeden Temmuz-Ağustos döneminde gövdeden elde edilen bir izolat P polmivora türü olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY Determination of Phytophthors species, causal agents of gummosis on citrus trunks and brown rot on fruits. To determine PhytophthorB species in Citrus in Çukurova Region, during September-October 1991, and during January-February, March-April, May-June, July-August in 1992, 5 different sampling period, samples were taken from contaminated citrus trees. On selective media and common media, sampled materials were evaluated by using different izolation methods, 13? isolate was obtaiend. By using soil and fruit samples izolation was easy, but by using root and trunk samples it was difficult to obtain, izolation alongs the years during September-October 50, January-February 35, March-April 10, May- June 17, and July-Ağust 25 izolate was obtained. During September-October and January-February period obtained the most of izolates end Phyioptithors cfiropMhors was most of izolates and it was obtained especially in this period. Different species was i2olated by increasing temperature and soil temperature in May-June and July-August. Cultural caracteristics as temperature was used for diagnosis of species56 microscopical y observed morphological ceracteri sties. Pathogenity tests was cerried out for each izolate. Beside widespread Phytophthors citrephthore species Fîtytephthere mcotienee var. mcetiense, Phyioptdhors peîmivore end P. csciarum species was determined. PftytopMhora csctorum was izolated during May-June in two different fields. Pbyiophthere mcotiönee ver. nicetienee izolated in Mi sis during January-February from roots, during May-June end July-August was izolated from soil and in one orchard in Kerateş during July-August period one izolate that obtained of trunk was consfdereal in Pftytophthoro petmivore species.