Çukurova koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen at dişi hibrit mısır (Zea mays L. ) çeşitlerinde verim ve verim unsurları üzerine bir araştırma
A Research of yield and yield components of second crop corn trail in the conditions of Çukurova
  1. Tez No: 119903
  2. Yazar: HÜSEYİN KURTAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. CAN ÜLGER, PROF.DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN, PROF.DR. YUSUF KIRTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
oz YÜKSEK LİSANS ÇUKUROVA KOŞULLARINDA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLEN ı AT DİŞİ HİBRİT MISIR (Zea mays L.) ÇEŞİTLERİNDE VERİM VE VERİM UNSURLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Hüseyin KURTAR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof.Dr. Yusuf KIRTOK Yıl: 2001, Sayfa: 35 Jüri : Prof.Dr. Yusuf KIRTOK Prof.Dr. A.Can ÜLGER Prof.Dr. Mustafa ÇÖLKESEN 1 999 yılında Çukurova koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen 1 6 farklı at dişi hibrit mısır çeşidinin verimleri ve verim unsurları incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre çeşitler bakımından en yüksek tane verimi 1114 kg/da ile XP 8618 çeşidinden alınmıştır. Çeşitler arasında bitki boyu, koçan yüksekliği ve sap kalınlığı açısından önemli bir fark görülmemiştir. Bunun yanında koçan uzunluğu, koçan çapı. koçanda sıra sayısı, koçanda tane sayısı, bitkilerde yaprak sayısı, yaprak alanı, sömek oranı, tek koçan ağırlığı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, tepe ve koçan püskülü çıkarma süresi üzerinde önemli farklılıklar tespit edilmiş ve bunların verime yansıdığı gözlemlenmiştir. Path analizi sonucu incelendiğinde incelenen özelliklerden bitki boyu, bin dane ağırlığı, bitkideki yaprak sayısı, tek koçan ağırlığı ve koçandaki sıra sayısının tane verimine doğrudan etkisi olumlu ve yüksek. Koçan püskülü çıkartma süresi, koçan uzunluğu ve sömek oranının ise tane verimine doğrudan etkisi olumlu ve düşük yönde ortaya çıkmıştır. Yaprak alanı, koçan çapı ve koçandaki tane sayısının tane verimine verimine doğrudan etkisi olumsuz ve yüksek. Koçan yüksekliği, sap kalınlığı ve hektolitre ağırlığı ise tane verimine doğrudan etkisi olumsuz ve düşük yönde olmuştur. Anahtar Kelimeler : Mısır. Çeşit. Verim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS A RESARCH OF YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SECOND CROP CORN TRAIL IN THE CONDITIONS OF ÇUKUROVA Hüseyin KURTAR DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr. Yusuf KIRTOK Year : 2002. Page : 66 Jury : Prof.Dr. Yusuf KIRTOK Prof.Dr. A.Can ÜLGER Prof.Dr. Mustafa ÇÖLKESEN The yield and yield components of sixteen different hybrid maize (dent) which grown as second crop corn in the conditions of Çukurova at 1999 are examined. According to research result. the highest grain yield is taken from \p 8618 in 1114 kg among the varieties. Between the varieties from the point of length of plant. ear height and stem thickness can't be scan important differences.from the point of ear diameter, numerical series of ear, grain number of ear. leal' number of plants, leaf area, shelling percentage. single ear weight, weight of 1000 grain weight, weight of hectoliter, and duration of male flowering and silking are seen important differences and monitored that these effect the yield. When the analize of path is examined, the plant height, 1000 grain weight, hectoliter weight, leal numbers of plant, ear weight and the direct correlation of ear's ratio number -to grain yield is positive and high. The direct correlation of duration at silking, ear height jm6 the shelling percentage to grain yield is positive and low. Leaf area, ear diameter and the ear grain number direct correlation to grain yield is negative and high. Duration at male flowering, ear height, stick thickness and hectoliter weight direct correlation to grain yield is negative and low. Key Words : Corn, Variety, Yield. II