Alkol bağımlıları ve eşlerinde evlilik uyumu, bağlanma biçimi ve mizaç karakter özellikleri arasındaki ilişki
The evaluation of the relations between marriage compliance, attachment styles and temperament ? character features in alcohol addicts and their spouses
- Tez No: 289123
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada alkol bağımlıları ve eşlerinde ki bağlanma biçimi, mizaç - karakter özellikleri ve evlilik uyumu arasındaki ilişkinin kontrol grubu ile karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Alkol bağımlısı 49 erkek ve sağlıklı 48 erkek ile eşleri çalışmaya alınmış, değerlendirmeleri MKE, Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği ve Çiftler evlilik Uyumu Ölçeği kullanılarak yapılmıştır. Yapılan değerlendirmelerde bağlanma biçimi açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Literatürden farklı olarak alkol bağımlılarında güvenli bağlanma daha fazla bulunmuştur. Bu durum bekar ve eşinden ayrı yaşayan alkol bağımlılarının çalışma dışı kalmasına bağlanmıştır. Literatür ile uyumlu olarak Alkol bağımlılarının ve eşlerinin kontrollere göre evlilik uyumunun daha kötü olduğu bulunmuştur. Yine literatür ile uyumlu olarak tüm gruplarda güvenli bağlanan bireylerin kaçıngan ve ikircikli bağlananlara göre daha uyumlu evlilik sürdürdükleri bulunmuştur. MKE sonuçlarına göre alkol bağımlılarında ?Yenilik Arayışı? alt ölçeği anlamlı düzeyde yüksekken alkol bağımlılarının eşlerinde ?Ödül Bağımlılığı 3(bağımlılık)? diğer gruplardan anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. Bu sonuç düşük evlilik uyumuna ve doyumuna rağmen evliliğin devam ettirimesindeki nedenler açısından önem taşımaktadır. Çalışmamızda yer alan hasta sayısının az oluşu ve ölçeklerin katılımcıların kendisi tarafından doldurulmuş olması önemli kısıtlılıklar arasındadır. Bu çalışma yukarıda bahsedilen ölçeklerin bir arada kullanıldığı, alkol bağımlılarında evlilik uyumu, bağlanma biçimi, mizaç ve karakter boyutlarının bakıldığı ilk çalışma olma özelliği taşımaktadır. Sonuçların genelleştirilebilmesi açısından gelecekte daha geniş örneklem grupları ile yapılacak benzer çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the relations between marriage compliance, attachment styles and temperament ? character features in alcohol addicts and their spouses by comparing this group to the controls. 49 alcohol addict men and 48 healthy men has been recruited with their spouses , their evaluation has been made by using TCI, adult attachment style scale and spouses marriage compliance scale. There was no significant difference when groups were compared for attachment styles. Alcohol addicts were found to have more trustfull attachment , which is different than the literature. It is thought that this is the result of disqualifying the alcohol addicts that are single and the that are living separately from their wives. In accordance with the literature, alcohol addicts and their wifes had a worse marriage compliance when compared to the controls. Again in accordance with the literature, for the whole groups, the subjects that had a trustfull attachment had a more congruent marriage compared to the subjects that had prudent and ambivalant attachment. According to the results of TCI, novelty search subscale was significantly higher in alcohol addicts, whereas reward addiction subscale was significantly higher in the wives of alcohol addicts. This result is important to understand the reasons why the marriade goes on, despite low marriage compliance and satisfaction. That the number of patients that took part in our study is few and that the scales has been filled by the participants , are among the major limitations of this study. It is the property of this study that the scales above has been used together and the relations between marriage compliance, attachment styles and temperament ? character features in alcohol addicts and their spouses has been evaluated. In order to be able to generalize this results, similar studies with larger sample sizes are needed.