Obstrüktif uyku apne sendromu tanısında kullanılan iki farklı tekniğin etkinlik ve güvenliğinin karşılaştırılması
Comparison of effectivity and security at two different technics that used diagnosis for obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 289124
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
OSAS önemi her geçen gün daha iyi anlasılan yasam kalitesini bozan kardiyovasküler venörokognotif birçok bozukluga neden olabilen bir sendromdur. Prevelansı yas ve cinsiyetledegismekle birlikte %1-5 arasında degismektedir.Bu sendromun tanısının konularak olasıkomplikasyonlarının engellenmesi koruyucu hekimlik adına yapılması gereken en önemliadımlardan birisidir.OSAS tanısında günümüz sartlarında altın standart tanı yöntemi uyku laboratuvarındayapılan polisomnografidir. Ancak uyku laboratuvarında yapılan polisomnografinin bellimerkezlerde ve belli sayıda olması, maliyeti, egitimli personel ihtiyacı olması gibi nedenlerlealternatif tanı yöntemleri arastırılmıstır. Bu nedenle literatürde daha önceden bu amaçlaönerilen ASDA 3. Kategoride sınıflandırılan tasınabilir aletlerden Watch PAT® ile cihazınetkinlik ve güvenilirligini arastırmak için çalısma yaptık. Çalısmamızda OSAS ön tanılı 30hastaya polisomnografiyle es zamanlı Watch PAT® cihazı kullanılmıstır. Sonuçlar analizedildiginde Watch PAT ile elde edilen sonuçların polisomnografi ile elde edilen sonuçlar ileuyumlu oldugu tespit edilmistir. Bu nedenle OSAS tanısında ASDA 3. Grupta sınıflandırılanWatch PAT cihazının polisomnografiye altenatif bir tanı yöntemi olarak degerlendirilebilecegikanaatine ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The importance of OSAS is better understood day by day. It is a sendrom that results in lotsof problems of cardiovascular and neurocognitive systems. The prevalance of OSASchanges by age and gender but it is estimated to be between 1-5 % in the whole population.For preventive medicine it is one of the most important issues to make early diagnosis of thissyndrome to overcome any possible complications.The gold standart diagnosis modality of OSAS is to make polisomnography in the sleeplabarotory. However, there are lots of reasons requiring a need of alternative diagnosismodality in stead of poysomnography for OSAS diagnosis such as, inadeqate sleeplabarotory numbers, cost, the need of educated personel. So we have made a study toevaluate the reliability and efficiency of Watch PAT® which is one of the ambulatoryinstruments that is included in the third category of ASDA and recommended in the literaturepreviously. In our study we have performed sleep test to 30 patients with the pre-diagnosis ofOSAS with polysomnography and Watch PAT® instruments simultaneously. After analysingthe results we have determined that the results of Watch PAT® was compatible withpolysomnography. Finally we have came up with the judgement that Watch PAT® instrumentwhich is included in the third category of ASDA for OSAS diagnosis could be utilized as analternative diagnosis modality in stead of polysomnografy.