Temporal lob nöbetlerinde odağın lateralizasyonunda semiyolojik belirteçler: Kliniğimizin deneyimi
Semiology of temporal lobe seizures: Value of ictal elements in lateralizing the seizure focus
  1. Tez No: 501318
  2. Yazar: METE ULUÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE SABİHA TÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Temporal lob epilepsileri sıklıkla tedaviye dirençlidir ve epilepsi cerrahisinin yeri bu noktada kanıtlanmıştır . İlaca dirençli olduğu düşünülen hastaların, cerrahi tedaviye hazırlık amacıyla ileri bir epilepsi merkezinde video EEG monitörizasyon ünitesine yatırılarak ayrıntılı incelenmesi gerekir . Görüntüleme tetkiklerinin çok gelişmesine ve odak lokalizasyonu başarısını arttırmasına rağmen sayılan incelemelerin içinde en önemlileri kuşkusuz semiyoloji ve video EEG'dir. Klinik olarak nöbeti kaydedilen ve semiyolojik olarak lokalizasyonu yapılan sonra da iktal EEG ile bu lokalizasyonu doğrulanamayan hastalarda cerrahi düşünülemez. Sonuçta epileptojenik alanın lokalizasyonda altın standart olarak kabul edilecek bulgular klinik ve bununla uyumlu video EEG incelemesidir. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji kliniği video-EEG biriminde 01.01.2009 ile 31.8.2014 tarihleri arasında tanı amaçlı veya dirençli epilepsi kabul edilip epilepsi cerrahisi açısından değerlendirilmek üzere yatırılıp video-EEG çekilen 329 hastanın kayıtları retrospektif olarak tarandı. 139 hastanın temporal lob epilepsisi teşhisi aldığı görüldü. Bu hastalardan en az bir nöbeti kaydedilip iktal EEG'de temporal başlangıcı net olarak gösterilen hastaların video- EEG görüntüleri, iktal ve interiktal EEG'leri ve video-EEG raporları birim sorumlusu epileptolog eşliğinde incelendi. Çalışmaya alınan 128 hastanın 343 nöbeti değerlendirmeye alındı. Hastaların %62'sinde aura izlendi. En sık olarak epigastik yükselen his mevcuttu. Genel olarak auraların lateralize edici değerleri literatürle uyumlu bulunurken başdönmesi (p=0,02) ve deja vu (p=0,04) izlendikleri tüm nöbetlerde sağ temporal lobu işaret etti. Analiz edilen nöbetlerde izlenen iktal elementlerin arasında en sık olarak oroalimenter otomatizmalar görüldü. Birçok iktal elementin lateralizasyon gücü kendi popülasyonumuzda tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Temporal lobe epilepsy is often drug resistant and benefit from epilepsy surgery is proven at this point . If a patient is suspected of resistance, he/she should be hospitalized for video EEG. Neuroimaging developed very fast recently but when it comes to localizing the epileptic focus, semiology and video EEG is still golden standard. Surgery is unthinkable in patients that epileptic focus is not confirmed with video EEG. As a result characteristic semiologic findings overlapping with video EEG are still primary methods . We retrospectively analyzed patients in our hospital that are impatiented in long term monitorization unit. Between 01.01.2009 and 8.31.2014 329 patient were admitted. 139 of them took temporal lobe epilepsy diagnosis. At least one seizure of all of them was reported. Seizure findings revisited with consultant epileptologist. 343 seizures were taken into analysis. Auras were found in 62% of seizures. The most common aura was epigastric rising sensation. Generally; lateralizing value of most of the auras were similar to the literature. Vertigo (p=0,02) and deja vu (p=0,04) signed right temporal lobe statistically. Among the ictal elements, oroalimentary automatisms were most common. Like auras, ictal elements also showed us their lateralizing value in our population.