Parsiyel epilepsilerde EEG ve nörolojik görüntüleme yöntemlerinin lokalizasyon değeri
- Tez No: 49590
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Parsiyel epilepsilerde EEG ve nörolojik görüntüleme yöntemleri ile etyolojik tam ve epileptik odağın lokalize edilmesi mümkün olmaktadır. Bu çalışmaya 35'i KSPE, 9'u sekonder jeneralize, 7'si fokal motor nöbet özelliği gösteren 51 parsiyel epilepsili hasta alındı. Olgulara interiktal dönemde EEG, MRI, SPECT incelemeleri yapıldı. EEG'nin 44 (% 86.2), SPECT'in 40 (% 78.4), MRI'm ise 22 (% 43.1) olguda anormal bulgu verdiği görüldü. Fokal lateralize bulgu verme oram EEG ile % 70.6, SPECT ile % 39.2 bulundu. SPECT'te % 31.4 olguda birden fazla Iokalizasyonda perfüzyon defekti saptandı. MRI'm fokal bulgu verme değeri % 31.3 olguda saptandı. 6 olguda EEG- SPECT-MRI, 3 olguda EEG-MRI, 11 olguda EEG-SPECT, 3 olguda MRI-SPECT bulguları aynı anatomik lokalizasyonu gösterdi. Buna göre anatomik lokalizasyon açısından EEG SPECT ile oldukça iyi korelasyon göstermektedir. Epilepsi tanısı ve fokusun belirlenmesinde EEG'nin hala en değerli tam yöntemi olduğu, SPECT'in özellikle borderline vakalarda EEG ile birlikte değerlendirildiğinde yararlı olabileceği belirlendi. MRI'm fokusun lokalizasyonunu yapmada değerinin diğer iki yönteme göre oldukça düşük olduğu tesbit edildi. 51
Özet (Çeviri)
The etiology of seizures and localization of focus in partial epilepsy can be assessed by EEG and neuroimaging techniques although there are still several controversiel due to technical differences relevant to their leading area. Fifty-one epileptic patients, 35 with complex partial seizures, 9 with secondary generalized and 7 with focal motor epilepsies, were included in this study. All of them underwent EEG, MRI and SPECT during interictal state. EEG was abnormal in 44 patients (86.2 %), SPECT in 40 (78.4 %) and MRI in 22 patients (43.1 %). Although both EEG and SPECT displayed focal lateralized Findings in 70.8 % of the patients, EEG is considered better than SPECT because SPECT displayed more than one perfusion defect in 31.4 % of the patients. In MRI there was focal abnormality in 31.3 % of the patients. The focal abnormalities were in the same anatomical areas in 6 patients with MRI-EEG and SPECT, in 3 patients with EEG and MRI, in 11 patients with EEG and SPECT, in 3 patients with MRI and SPECT in the localization of the epileptic foci. In conclusion, EEG is still the best method for determining the focus in epilepsy. On the other hand, SPECT can be helpful together with EEG, especially in borderline cases. The localization value of MRI in epilepsy is low when compared to EEG and SPECT. 53