Behçet hastalığında görülen tekrarlayan oral aftların patogenezinde adezyon moleküllerinin rolü
The Role of adhesion molecules in pathogenesis of recurrent apthous ulcers in Behçet's Disesase
- Tez No: 99567
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKER GÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Behçet hastalığı (BH), tekrarlayan oral aftöz ülserler, genital ülserler, üveit ve deri lezy onları ile karakterize, etiyolojisi bilinmeyen, multisistemik kronik inflamatuar bir hastalıktır. Behçet hastalığının etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. Genetik olarak yatkınlığı olan bireylerde çeşitli çevresel ajanların yol açtığı immünolojik bozuklukların patogenezde rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışma, BH'nda görülen tekrarlayan oral artların gelişmesinde adezyon moleküllerinin (ICAM-1, VCAM-1 ve E-selektin) yerini araştırmayı ve inflamasyonun karakteristik bulgularını aydınlatmayı amaçlamaktadır. Çalışmamızda, dokuz Behçet hastası, dokuz rekürrent aftöz stomatit (RAS) hastası ve 10 oral liken planus (OLP) hastasının oral mukoza lezy onlarından alınan biyopsiler, avidin-biyotin peroksidaz tekniği kullanılarak, immünohistokimyasal yöntemlerle incelendi. Adezyon moleküllerinin ekspresyonu, ışık mikroskobunda incelenerek, semikantitatif olarak değerlendirildi. Behçet hastaları ve RAS hastalarının biyopsi örneklerinde epiteldeki keratinositlerde benzer şekilde ve kuvvetli ICAM-1 ekspresyonu görüldü. OLP lezy onlarının biyopsi örneklerinde ise biraz daha hafif olarak orta kuvvetli ICAM-1 ekspresyonu görüldü. Lamina propriada inflamatuar hücrelerin hemen tamamının mononükleer hücrelerden oluştuğu ve eksprese ettiği adezyon molekülleri dağılımının birbirine benzer olduğu görüldü. Damar endotel hücrelerine eksprese olan adezyon moleküllerinin Behçet ve RAS hastalarında benzer dağılım ve şiddette olduğu gözlendi. OLP hastalarında ise bu iki gruba göre ekspresyon şiddetinin biraz daha az olduğu saptandı. Sonuç olarak Behçet ve RAS ülserlerinin, klinik ve histopatolojik özelliklerinde olduğu gibi adezyon molekülleri ekspresyonu yönünden de ayırd edilemez lezyonlar olduğunu kabul etmek gerekir. 84
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF ADHESION MOLECULES IN PATHOGENESIS OF RECURRENT ORAL APHTHOUS ULCERS IN BEHCET'S DISEASE SUMMARY Behcet's disease is a multisystem chronic inflammatory disease of unknown etiology, characterized by recurrent oral ulcers, genital ulcers, uveitis and skin lesions. Etiopathogenesis of Behcet's disease has not been fully explained. In individuals with a genetic tendency to BD, immunologic disorders caused by environmental factors is thought to play a role in the pathogenesis of the disease. The aim of this study is to investigate the role of adhesion molecules (ICAM-1, VCAM-1, E-selectin) in the formation of recurrent oral ulcerations in BD and uncover the characteristic findings of inflammation. In our study, the biopsy specimens taken from oral mucosa lesions of nine Behcet's disease patients, nine recurrent aphtous stomatitis patients and 10 oral lichen planus patients were analyzed using avidin-biotin-peroxidase technic and immunohistochemical methods. The expression of adhesion molecules was observed under the light microscope with a semiquantitative method. Strong ICAM-1 expression was observed on epitelial keratinocytes of both BD and RAS patients. In the OLP biopsy specimens a medium level of ICAM-1 expression was observed. In the lamina propria almost all of the inflammatory cells were mononuclear and the distribution of adhesion molecule expression was similar. The distribution of expression of adhesion molecules on vascular endothelial cells were similar in BD and RAS patients. In the OLP patients the intensity of expression was lower compaired to those two groups. As a result, it should be accepted that the ulcers of BD and RAS are lesions that can neither be differentiated by clinical or histopathologic features nor adhesion molecule expressions. 85