Triple negatif ve Triple pozitif meme kanseri vakalarının demografik, klinik verilerinin ve sağ kalımlarının değerlendirilmesi
Demographic, clinic and survival analysis of triple negative and triple positive breast cancer patients.
- Tez No: 289151
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞTriple negatif memekanseri; östrojen, progesteron reseptörü negatif ve c-erbB2 (HER2) ekspresyonu göstermeyen meme kanseri alt tipidir. Meme kanseri grupları içerisinde reseptör pozitif gruplara göre prognozunun daha kötü olduğu bilinmektedir. Özellikle tedaviye rağmen ilk 3 yılda tekrarlama riskinin yüksek olması, viseral metastaz yapma oranının fazla olması ve özeellikle hedefe yönelik bir tedavi modelinin bu kanser tipinde uygulanamıyor olması bu kanser türünün kötü prognozunun nedenlerindendir.METODÇalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Polikliniğine 2001-2011 yılları arasında başvurmuş 51 adet triple negatif ve 51 adet triple pozitif hasta alınmıştır. Bu hastaların patolojik ve klinik evreleri, sağkalımları, nüks oranları ve Nottingham Prognostik indeks (NPI) ile prognoztik değerlendirmeleri karşılaştırılmalı olarak yapılmıştır.BULGULARTriple negatif ve triple pozitif gruplar arasında yaş, cinsiyet dağılımları ve menapoz durumları arasında farklılık yoktur. Triple negatif meme kanseri vakalarının daha erken yaşta görüldüğü, vakalarının çoğunun ileri greydde olduğu ve aksilla tutulumu olan hastaların tümör boyutlarının daha küçük olduğu tespit edilmiştir. Nüks oranlarının triple negatif grupta daha yüksek olduğu ve özellikle tanı sonrası ilk 3 yılda olduğu, triple negatif grupta metastaz yerlerinin ise daha çok visseral organlar olduğu gözlenmiştir. Hastalıksız sağkalımın triple negatif grupta daha düşük olduğu gözlenmiştir.SONUÇTriple negatif meme kanseri, triple pozitif meme kanserine göre farklı moleküler ve klink özellikler gösteren, daha erken nüks ve viseral metastaz yapması ve düşük sağkalımı ile daha kötü prognoza sahip olan meme kanseri alt tipidir. Kötü prognoza neden olan moleküler özelliklerin yanı sıra hedefe yönelik tedavinin bu kanser alttipinde henüz geliştirilememiş olmasıdır. Triple negatif meme kanseri vakalarının yakın takip ve gözlemi gerekmekle beraber yeni moleküler hedeflerin belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTIONTriple negative breast cancer is a subtype of breast cancer family which does not express estrogen, progesterone and c-ErbB2 receptors. It is know that the prognosis of triple negative breast cancer is worse than triple positive breast cancer. The reason for bad prognosis is standing for the risk of recurrance, especially during the first three years, and lack of goal oriented treatment models.METHODS51 patients with triple negative breast cancer and 51 patients with triple positive breast cancer which was diagnosed between 2001 and 2011 was included into the study. Clinicopathologic informations, stages, survival rates, recurrance rates and their Nottingham Prognostic Index (NPI) scores reviewed through comparison between these two groups.RESULTSThere is found to be no difference between these two groups on age, gender and menopausal status. Triple negative breast cancer cases seen at an earlier age with higher grades than triple positive ones. Tumor size in patients with axillary involvement is found to be smaller. Recurrance rate is found to be higher for triple negative group with usually metastasing to visceral organs in the first three years following diagnosis and possibly due to this finding disease free survival rate is found to be lower in triple negative group.DISCUSSIONThe cause for poor prognosis of this subtype of breast cancer is due to its molecular properties and lack of targeted therapy developed. Triple negative breast cancer patients need to be observed closely and there is a imminent need for new molecular targets to be determined.