Değişik kök kanal patları ile yapılan endodontik tedavilerde kanal dolgu maddesinin farklı teknikler kullanılarak kök kanalından uzaklaştırılmasında etkinliklerin karşılaştırılması
Comparison of activities removing filling materials from the root canal in endodontic treatments which are done by different canal pats using different techniques
  1. Tez No: 289156
  2. Yazar: ALİ OSMAN MAVİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ŞAKLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızda farklı yapıda ve özellikteki kanal dolgu patları (AH Plus, Tubli-Seal, Ketac-Endo ve Fillapex) ile yapılmı? kök kanal tedavilerinin yenilenmesinde farklı kanal aletlerinin (K ve H tipi eğe ve ProTaper Ni Ti eğe, R endo) etkinliklerinin incelenmesi, artık kök kanal dolgu madde miktarının ve kanal içindeki lokalizasyonlarının karşılaştırılması amaç edinilmiştir.Çalışmamızda dört farklı kök kanal patı kullanılarak doldurulan kök kanallarından, kanal dolgu maddelerinin, üç farklı yöntem kullanılarak uzaklaştırılması sonucunda, kök yüzeyinde kalan artık dolgu maddesi ve debris miktarı in-vitro olarak araştırıldı. Bu amaç doğrultusunda çekilmiş 120 adet daimi, insan, alt küçük azı dişleri kullanıldı.Çalışmaya dahil edilen 120 adet alt, daimi küçük azı dişleri en fazla 3 ay içinde kullanılmak üzere 37O C` de serum fizyolojik içerisinde bekletildi. Kök kanalları, standart step back tekniği kullanılarak elle prepare edildi. Apikalde kullanılan son eğe, 35 numaralı K tipi eğe olacak şekilde kanal preparasyonu tamamlandı. Kanal patları kullanılarak gutta-perka ile lateral kondenzasyon yöntemi ile dolduruldu.12 haftadan sonra 4 ana gruba ayrılan örnekler onarlı alt grublara ayrıldı.Tüm kanal yüzeylerinin değerlendirildiği K ve H tipi eğe yöntemine ait bulgular, kök kanallarında kalan artık dolgu maddesi miktarı en yüksek seviyede Fillapex (%28.41), en düşük seviyede ise Fillapex (%1.30) kanal patı grubunda gözlendi. R Endo Ni Ti eğe yöntemine ait bulgular, kök kanallarında kalan artık dolgu maddesi miktarları en yüksek seviyede Fillapex (%23.12), en dü?ük seviyede ise Tubli-Seal (%0.73) kanal patı grubunda gözlendi. ProTaper Ni Ti eğe yöntemine ait, kök kanallarında kalan artık dolgu maddesi miktarları en yüksek seviyede AH Plus (%32.89), en düşük seviyede ise Ketac-Endo (%0.46) kanal patı grubunda gözlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the efficacy of 3 techniques (Halothane/K and H type file, Halothane/R Endo Ni Ti file and ProTaper Ni Ti file on removing newly introduced filling materials (AH Plus, Tubli-Seal, Ketac-Endo and Fillapex) from root canal. Also, to study the efficacy of remaining materials in coronal, middle, apical thirds and whole root canal surface.120 extracted human premolar teeth were used in this study. After the root canals were instrumented up to size 40, the root canals were obturated with lateral condensation tecnique using AH Plus, Tubli-Seal, Ketac-Endo and Filapex sealers. The samples were stored in 100% humidity and 37ºC for a period of 12 months. Following this period, the root canals were retreated by using K and H-type files, Halothane/R Endo Ni Ti file and ProTaper Ni Ti file with halothane as a solvent. Root canals were split longitudinally into two parts, examined with stereomicroscope and photographed. The photographs were digitalized by using a scanner attached to a computure with a developed programme. The ratio of the amount of debris of the coronal, middle and apical parts of the canal walls to the root canal surfaces were calculated. The obtained data were submitted for statistical analysis.The results of this study indicate that all the specimens examined showed debris remaining on the canal walls. The amount of remaining debris on the canal walls was the highest for AH-Plus followed by Fillapex, Ketac-Endo and Tubli-Seal. In conclusion, the amount of debris were statistically highest in apical third and lowest in coronal thirds.