Parenteral olarak kullanılan bazı enrofloksasin müstahzarlarının buzağılarda biyoeşdeğerliğinin incelenmesi
Study of bioequivalence of some enrofloxacin formulations following parenterally administration in calves
  1. Tez No: 289161
  2. Yazar: GÜL BANU ÇİÇEK BİDECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Parenteral Olarak Kullanılan Bazı Enrofloksasin Müstahzarlarının Buzağılarda Biyoeşdeğerliğinin İncelenmesiBu çalışmada, buzağılarda parenteral olarak kullanılan iki farklı enrofloksasin müstahzarının biyoeşdeğerliği incelendi.Çalışmada 15 gün boyunca kirletici/ilaç kalıntısı içermeyen yemle beslenmiş, Jersey ırkı 46-50 günlük 10 dişi buzağı kullanıldı. Hayvanlar her birinde 5 hayvan bulunan iki gruba (Grup 1 ve Grup 2) ayrıldı. Grup 1 Referans İlaç grubu, Grup 2 Test İlaç grubu oluşturuldu. Grup 1'e Referans İlaç, Grup 2'ye Test İlaç kas içi ( m. semitendinosus ile m. semimembranosus) yolla uygulandı. Tüm uygulamalarda doz 2.5 mg/kg c.a. olarak hesaplandı. Hayvanlardan uygulama öncesi (0.0 dk), ilaç uygulamalarını takiben 0.25 saatten başlamak üzere 0.5., 1., 2., 4., 8., 12., 18., 24. ve 36. saatlerde vakumlu heparinli tüplere doğrudan her seferinde 8- 10 ml kan alındı. Kanların plazmaları ayrıldı.Plazmada enrofloksasinin özütlemesini takiben analizi Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografik (YBSK) yöntemle yapıldı. Her hayvan için çizilen plazma yoğunluğu-zaman eğrisinden ilacın vücutta 2-bölmeli dışarı açık modele göre dağıldığı anlaşıldı.Yöntemin duyarlılığı 0.05 µg/ml olarak tespit edildi. Geriye kazanç %75-96 olarak bulundu. Enrofloksasinin 6.61-6.66 dakikalarda pik verdiği belirlendi.Referans ve Test İlaçlarının biyoeşdeğerliği incelendi. Biyoeşdeğerliğin belirlenmesinde logoritmik dönüşümü yapılan Test İlacın EAA değerinin, Referans İlaca bölünmesi ile elde edilen değerin (1,24) ve logoritmik dönüşümü yapılmayan Test İlacın tdoruk değerinin Referans İlaca bölünmesiyle elde edilen değerin (%120) kabul edilebilir sınırlar içerisinde (0,80-1,25) olduğu belirlendi. Logoritmik dönüşümü yapılan Test İlacın Ydoruk değerinin Referans İlaca bölünmesi ile elde edilen değerin (0,48) kabul edilebilir sınırlar içerisinde olmadığı belirlendi.Çalışmada elde edilen veriler Test İlacın Ydoruk yönünden biyoeşdeğer olmadığını ancak EAA ve tdoruk yönünden biyoeşdeğer olduğunu gösterdi. Test İlacın Ydoruk değerinin Referans İlaçtan yüksek olması ise ilacın emilim yerinden daha iyi emildiğini gösterir. Test İlacın Referans İlaç yerine kullanabileceği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, two different parenterally administration enrofloxacin preparations were investigated for their bioequivalance. Ten female calves (Jersey strain) were fed by drug free feed for 30 days and then into decidial two groups (Group 1 and Group 2), each containing 5 calves. Group 1 was the Reference Drug Group, Group 2 was the Test Drug Group. Reference drug to Group 1 and Test drug to Group 2 were administered intramuscularly (m.semitendinosus and m.semimembranosus). Dose of 2.5 mg per kg of b.w. were calculated for all applications. Around 8,0-10,0 ml of blood samples were taken directly into vakuum heparinized tubes from Group 1 ve Group 2 before (0,0 min) and after the drug administration 0.5, 1, 2, 4, 8, 12, 18, 24 ve 36 hours. After the blood samples were taken, their plasmas were dispersed.Enrofloxacin extraction and analysis were carried out by the High Pressure Liquid Chromatographic (HPLC) method. The plasma drug concentration-time (AUC) curve each animals was drawn showed that enrofloxacin followed two-compermental open distribution model.The sensitivity of the extraction method was detected 0.05 µg/ml. The mean recovery value of extraction procedure was about 75-96 per cent. The mean retention time for enrofloxacin were obtained at 6.61-6.66 min.The bioequivalance of the reference and the test drug were figured out. Test drug showed the results for its bioequivalance in acceptable limits (0,80-1,25) which were calculated by dividing the AUC which was logaritmic transformed and tmax AUC which wasn?t logaritmic transformed values by the reference drugs (for AUC 1,24 and tmax %20). Test drug showed the results for its bioequivalance in were not acceptable limits which were calculated by dividing the Cmax which was logaritmic transformed (0.48).The results indicate that Test Drug are bioequivalent with Reference drug terms AUC and Tmax but was not bioequivalent with Reference drug terms Cmax. Test Drug?s value of Cmax is higher than Reference Drug this show that better absorption of the Test drug was absorbed from; therefore, these drugs can be used in replacable means.