Oyuncaklardaki kurşun düzeyinin atomik absorbsiyon spektrometre ile tayini
Determination of lead levels in toys by atomic absorption spectrometry
- Tez No: 289160
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN GÜVENDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı, alevli atomik absorbsiyon spektrometre cihazı kullanılarak plastik oyuncaklardaki kurşun düzeylerini belirlemek ve bu ucuz oyuncakların çocuklar için toksik bir kurşun kaynağı olup olmadığını değerlendirmektir. Bunun için; Ankara'nın farklı yerlerinden toplam 50 oyuncak satın alınmıştır. (Türkiye'de imal edilen 19 örnek grup I olarak ve Çin'den ithal edilen 31 örnek grup II olarak olarak sınıflandırılmıştır.Kurşun, vücutta hemen her organı, özellikle de sinir sistemi, hematolojik ve gastrointestinal sistemleri etkileyebilen ağır bir metaldir. Enerji üretimi, metalürji ve ilişkili üretimlerde ortaya çıkan kurşun yoğun bir şekilde çevreye yayılmaktadır. Kurşuna maruziyet sonucu oluşan sağlık problemlerine çocuklar, yetişkinlere nazaran daha duyarlıdır. Çalışmalar, kurşun kontaminasyonunun Çin'den ithal edilen ucuz oyuncaklarda daha yaygın olduğunu göstermiştir.Grup I ve grup II kurşun düzeyleri sırasıyla 0,10-157,80 ppm ve 27,02-384,40 ppm arasında tespit edildi. Ortalamalar, I.grup için 41,44 ± 46,33 ppm ve II.grup için 85,35 ± 91.30 ppm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the lead levels in plastic toys by using flame atomic absorption spectrometry and to evaluate whether these inexpensive toys are possible sources of toxic lead for children. Therefore, a totally 50 toys (19 samples made in Turkey as group I and 31 samples imported from China as group II) were purchased from the different places of Ankara in Turkey.Lead is a heavy metal that can affect virtually every organ system in the body, particularly the nervous, hematologic and gastrointestinal systems. It is widely distributed throughout the environment because of contamination from energy production, metallurgy and associated processes. Children are more sensitive to the health problems as a consequence of lead exposure than adults. Studies have shown that lead contamination on the ground of inexpensive toys, much of them imported from China, is widespread.Lead levels of group I and group II were found between 0.10-157.80 ppm and 27.02-384.40 ppm, respectively. The averages were 41.44±46.33 ppm for group I, however 85.35±91.30 ppm was found for group II. Statistically significant differences were found in terms of lead levels among the samples of group I and group II (p< 0.05).