Primer meme kanserli kadınlarda serum Katepsin D ve K düzeylerinin prognostik faktörlerle ilişkisi
The relationship between serum Cathepsin D And Cathepsin K levels, and prognostic factors in women with primary breast cancer
  1. Tez No: 289172
  2. Yazar: HANDAN NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ALTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Klinik ve biyolojik olarak oldukça heterojen bir tabloya sahip olan meme kanserinde, varolan prognostik markırlar yeterli değildirler. Bu nedenle meme kanserinde prognostik markır araştırmaları devam etmektedir. Bu başlıkta son otuz yılda öne çıkan ve invazyon, metastaz, hücre çoğalması ve angiogenez süreçleriyle ilgili oldukları düşünülen katepsinler umut vaat etmektedirler.Çalışmamızda primer meme kanserli hasta serumlarında katepsin D (KD) ve katepsin K (KK) düzeylerini değerlendirdik (n=25).Hasta grubunda serum KD düzeyleri, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek bulundu (hasta grubu ortanca 5270 pg/ml, kontrol grubu ortanca 3994 pg/ml, p=0.000 ). Ancak, histolojik grad 2 ve grad 3; aksiller lenf nodu 0, 1-3 ve ?4 ve tümör boyutu ?2cm ve 2-5cm alt gruplarında, serum KD düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptayamadık (sırasıyla p değerleri 0.555, 0.264 ve 0.806).Hasta grubuyla kontrol grubu serum KK düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı (hasta grubu ortanca değeri 23.9 pmol/L, kontrol grubu ortanca değeri 19.3 pmol/L, p=0.693). Prognostik faktörlere göre oluşturulan hasta alt gruplarında da, serum KK düzeylerinde anlamlı bir fark bulunamadı.KD serum düzeyinin hasta grubunda artmış olması önemlidir. Hasta alt gruplarında bir fark saptanmaması, muhtemelen hasta sayımızın çok az olmasından kaynaklanmış olabilir.KK, kanserde daha çok kemik metastazıyla ilişkilendirilen bir enzimdir. Hasta grubumuzda metastazı olan hiç kimse olmadığından sonuçlarımız bilimsel verilerle uyumlu görünmektedir.Sonuç olarak, elde ettiğimiz veriler anlamlı olmakla birlikte, hasta sayısının artırılarak çalışmanın geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a clinically and biologically very heterogenous disease and the existing prognostic markers are not enough. Therefore, in breast cancer prognostic markers research continues. Cathepsins are thought to be related with invasion, metastasis, cell proliferation and angiogenesis in cancer. They are promising prognostic factors the last thirty years.In our study, we evaluated serum cathepsin D (CD) and cathepsin K (CK) levels in patients with primary breast cancer (n=25).Serum CD levels of the patient group were significantly higher than the control group ( the median 5270 pg/ml in the patient group, the median 3994 pg/ml in the control group, p=0.000). However, in the sub-groups of histological grade 2 and grade 3; of axillary lymph node 0, 1-3 and ? 4, and of tumor size ? 2 cm and 2-5cm, we could not detect a significant difference between the CD levels (p values, respectively, 0,555, 0,264 and 0,806).No significant difference was found between serum levels of CK in the patient group and the control group (the patient group the median value 23.9pmol/L, control group median value 19.3pmol/L, p = 0,693). There were no significant differences between serum CK levels of sub-groups of patients.Increased serum levels of CD in patient group is important. Detecting no difference between serum CD levels of patient sub-groups probably may be due to small number of patients.KK is an enzyme that is more associated with bone metastasis in cancer. No one has metastasis in our patient group. So our results seem to be compatible with scientific data.In conclusion, although our data are significant, we believe that the study should be improved by increasing the number of patients.