Gelişigüzel kanlanan deri flebinin sağkalımına deri altı trombolitik, antikoagülan ve vazodilatatör ilaç uygulamasının etkisi
The effect of subcutaneous application of thrombolytic, anticoagulant and vasodilalator medications to random pattern skin flap survival
  1. Tez No: 289173
  2. Yazar: ALİ MÜBİN ARAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Rekonstrüktif cerrahide deri flebi uygulamaları halen en sık uygulanancerrahi girisimlerdir. Flepteki nekrozun önlenmesinde çesitli medikal ajanlarkullanılmıstır.Kaudal bazlı sıçan sırt flebi modeli olusturulan 24 adet sıçan 4 grubaayrıldı. Grup 1'de (n=6) flep kaldırıldı ve yerine iade edildi. Grup 2'de (n=6)cerrahiden hemen sonra, 1. ve 2. günde Clexane enjeksiyonu yapıldı. Grup 3'de(n=6) cerrahiden hemen sonra, 1. ve 2. günde Nitroderm yama yapıstırıldı. Grup4'te (n=6) cerrahiden hemen sonra, 1. ve 2. günde Actilyse enjeksiyonu yapıldı.Cerrahi öncesinde, flep kaldırıldıktan hemen sonra, 3. ve 7. günde lazerdoppler akımölçer ile flebin proksimal ve distal yarısında kan akım hızlarıölçüldü. Cerrahi sonrası 3. günde ve 7. günde histolojik degerlendirme içinproksimal ve distal kısımlardan biyopsi alındı. Postoperatif 7. günde flep nekrozalanları belirlenmek üzere fotograflandı.Tüm bu bulgular incelendiginde nekroz oranları kontrol grubuna kıyasladiger gruplarda belirgin azalmıstı.
Özet (Çeviri)
Skin flaps are the most common applications in reconstructive surgery.Various medications are used to improve flap survival.Caudally based dorsal flap model was applied to 24 rats in 4 groups. InGroup 1 (n=6) flap was elevated and sutured. In Group 2 (n=6) Clexane wasinjected subcutaneously right after surgery at day 1 and day 2 postoperativerespectively. In Group 3 (n=6) Nitroderm patch was applied right after surgery,day 1 and day 2 postoperatively. In Group 4 (n=6) Actilyse was injectedsubcutaneously right after surgery, day 1 and day 2 postoperatively.Blood flow was measured with laser doppler flowmetry from the proximaland distal halves of flap, four times, such as before surgery, right after surgery,day 3 and day 7 postoperatively. Histologic samples were taken from proximaland distal halves at day 3 and day 7 postoperatively.