İzmir ve Ankara illerinde yaşayan kadınların fiziksel aktivite düzeylerini ve beslenme alışkanlıklarını etkileyen faktörlerin karşılaştırılması.
A comparison of the factors influencing the physical activity levels and nutrition habits of women living in İzmir and Ankara cities
- Tez No: 289188
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, 25-55 yaş arasındaki kadınların Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA) kullanılarak yaş, gelir düzeyi, öğrenim durumu, medeni durum, çalışma durumu gibi değişkenlere göre fiziksel aktivite düzeyini belirlemek, beslenme alışkanlıklarını saptamak ve İzmir ve Ankara illeri arasındaki farklılıkları karşılaştırmaktır.Çalışma, 25-55 yaş arası Ankara ilinde bulunan 180 ve İzmir ilinde bulunan 190 kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Fiziksel aktivite düzeylerinin ölçülmesi için toplumumuz için geliştirilerek geçerliliği ve güvenilirliği belirlenmiş olan Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA) ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek için ayrı bir anket kullanılmıştır. Kadınların haftalık enerji harcaması, aktivitelerin MET değerleri kullanılarak kcal cinsinden hesaplanmıştır. Kadınların besin tüketim durumlarının hesaplanması için BEBİS programı kullanılmıştır.Bulgular; İzmir ve Ankara illerindeki kadınların haftalık toplam enerji harcamaları karşılaştırıldığında Ankara' da kadınların haftalık toplam enerji harcamasının fazla olduğu saptanmıştır, bu fark istatistiksel olarak anlamlı (p?0.05) bulunmuştur. Fiziksel aktivite enerji harcamaları karşılaştırıldığında Ankara'da kadınların fiziksel olarak daha aktif olduğu saptanmıştır, bu fark istatistiksel olarak anlamlı (p?0.05) bulunmuştur. Çalışma grubu gelir düzeylerine göre karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık (p?0.05) bulunmuştur. Çalışma grubunda obez olan kadınların (BKI ?30 kg/m2) haftalık toplam enerji harcamasının fazla olduğu tespit edilmiş, her iki ildeki kadınlar için bu fark istatistiksel olarak (p?0.001) anlamlı bulunmuştur. Çalışma grubunda çalışan kadınların haftalık toplam enerji harcamasının fazla olduğu tespit edilmiş, her iki ildeki kadınlar için bu fark istatistiksel olarak (p?0.001) anlamlı bulunmuştur. Günlük enerji tüketimleri karşılaştırıldığında, Ankara'da kadınların besin tüketimlerinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir, bu fark istatistiksel olarak anlamlı (p? 0.001) bulunmuştur. İzmir ve Ankara illerindeki kadınlar ana öğün besin tercihleri ve gıda hazırlama yöntemi tercihlerine göre karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık (p?0.001) bulunmuştur.Sonuç olarak, şehirlerarası karşılaştırmada haftalık toplam aktivite ve fiziksel aktivite enerji harcaması ve günlük enerji tüketimi açısından anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Çalışma grubundaki kadınların fiziksel aktivite düzeylerini gelir düzeyinin diğerlerinden bağımsız olarak etkilediği saptanmıştır. Beslenme alışkanlıkları açısından karşılaştırıldığında, ana öğün besin tercihleri ve gıda hazırlama yöntemlerinde anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this research are to determine the physical activity level, specify the nutrition habits of the women between the ages of 25-55 according to the variables such as age, level of income, level of education, marital status, working attitude and to compare the differences between the cities of İzmir and Ankara by using Physical Activity Assessment Questionnaire (PAAQ).The study is executed on 180 women in İzmir and 190 women in Ankara who are in the ages between 25 and 55. Physical Activity Assessment Questionnaire which has been developed for our community and has been proved to be valid, had been used to determine physical activity levels and another questionnaire had been used to evaluate nourishment habit. The weekly energy consumption of woman had been calculated in kcal by using MET values BEBİS program had been used to compute the food consumption status of woman.As the weekly total energy consumption of the woman who live in İzmir and Ankara are compared it is detected that weekly total energy consumption of the woman who live in Ankara are further, the difference is statistically significant (p?0.05). When the physical activity energy consumptions are compared it is seen that the woman in Ankara are more active. If the working groups are compared with level of income a significant distinctness is found. It is confirmed that weekly total energy consumption of the obese woman in working groups (BMI?30 kg/m2) is beyond, for both the cities this difference (p?0.001) is statistically significant. It is confirmed that weekly total energy consumption of the working woman in working groups is much, for both the cities this difference (p?0.001) is statistically significant. When the daily energy consumptions are compared, it is stated that the food consumption of the woman in Ankara is much more; this difference (p? 0.001) is statistically significant. As the woman in Izmir and Ankara are compared according to main meal food preferences and nutrition preparing methods a significant difference (p?0.001) has occurred.Consequently it is observed that while comparing interurban, in terms of the weekly total energy consumption and the physical activity energy consumption and the daily energy consumption, there are significant differences. The level of income affects the physical activity levels of the woman in working groups independently rather than others. If it is compared according to the nutrition habits, significant differences are seen in main meal food consumption and nutrition preparing methods.