Epilepsi tanılı ergenlerde psikiyatrik komorbiditenin ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
The impact of psychiatric comorbidity and quality of life in adolescents with epileptic disorder
  1. Tez No: 289243
  2. Yazar: ERDEM BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM TANELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Epilepsi çocukluk çağının en sık karşılaşılan hastalıklarından biridir. Yapılan çalışmalarda epilepsi tanılı çocuk ve ergenlerde yüksek oranda psikiyatrik komorbidite tespit edilmiştir. Epilepsi'nin yaşam kalitesini etkilediği ve düşürdüğü çeşitli çalışmalarda saptanırken Psikiyatrik hastalıkların da yaşam kalitesini düşürdüğü de tespit edilmiştir. Çalışmamızda Epilepsi tanılı ergenlerde psikiyatrik komorbiditeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini tespit etmeyi amaçladık. Çalışmamıza Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Nörolojisi Polikliniğinde Epilepsi tanısı ile izlenen, son iki yıl içinde en az bir nöbet geçiren, yaşam kalitesini etkileyecek akut veya kronik herhangi bir hastalığı olmayan ve yönergeleri anlayabilen hastalar alınmıştır. Hastalarla psikiyatrik görüşme yapılarak psikiyatrik komorbiditenin tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Hastadan Kısa Semptom Envanterini ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği Çocuk Formunu ve anne-babasından Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ebeveyn Formunu doldurması istenmiştir.Çalışmamıza 42 ergen hasta alınmıştır. Psikiyatrik komorbidite %52,4 oranında tespit edilmiş olup Depresyon tanısının yüksekliği dikkati çekmiştir. Epilepsi hastalarının kendilerinin doldurmuş olduğu formda Yaşam Kalitesi 77,83 , anne-babalarının doldurmuş olduğu formda ise Yaşam Kalitesi 78,26 tespit edilmiş. Psikiyatrik komorbiditesi olanlarda ise kendilerinin doldurmuş olduğu form ile anne-babaların doldurmuş olduğu form arasında paralellik olmadığı, kendilerinin doldurmuş olduğu formda daha düşük puan aldıkları saptanmıştır. Psikiyatrik komorbidite tespit edilenlerin hastaların ortalama Yaşam Kalitesi puanları 70,81 iken olmayanların Yaşam Kalitesi 85,56 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan analizde Yaşam kalitesini Klinik Global İzlem skorunun etkilediği saptanmıştır. Bu bulgular ışığında epilepsinin kendisinin yaşam kalitesini düşüren bir hastalık olmasının yanı sıra psikiyatrik komorbitenin varlığının yaşam kalitesini daha da düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most common disease during childhood. Studies with epileptic child and adolescents showed a high psychiatric comorbidity. Studies pointed that epilepsy has an negative impact on life quality like psychiatric diseases. In our study, we accept the patients who has at least one seizure in the last two years, and does not have any acute or chronic disease that can effect the life quality and can understand the procedures who are attending Uludag University Hospital, Pediatric Neurology Department. We performed a psychiatric interview for detecting any psychiatric comorbidity. Patients asked for filling the ?Brief symptom inventory? and ?Pediatric Quality of Life Inventory Child Report? and asked patient?s parents for filling Pediatric Quality of Life Inventory Parents Report?. Fourty two patients accepted for the study. Psychiatric comorbidity detected %52,4 and the high rate diagnoses of the ?Depression? was indicated. Life quality of epileptic patients determined as 77,83, and life quality for the parents determined as 78,26. Patients ?Life quality points? who has psychiatric comorbidity is not correlated with their parents ?life quality points? and patients get lower points from their forms. Life quality points in patients with psychiatric comorbidity are 70,81, and the patients who does not have any psychiatric comorbidity are 85.56. Clinical Global Observation scores also effects Life Quality. Under these circumstances it is determined that Epilepsy decreases the life quality besides any psychiatric comorbidity has a much more negative impact on life quality.