70 yaş üstü meme kanserli hastalarda prognostik faktörler
The prognostic factors effectvive on patients with breast cancer over 70 years
  1. Tez No: 289268
  2. Yazar: ÇİĞDEM KILIÇ EDİNCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZKAN, YRD. DOÇ. DR. SİBEL KAHRAMAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı; meme kanseri tanısıyla radyoterapi uygulanan 70 yaş üstü meme kanserli olgularda genel sağkalım, hastalıksız ve hastalığa özgü sağkalım üzerine etkili prognostik faktörleri belirlemektir.Aralık 1995- Aralık 2006 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi (UUTF) Muammer Ağım Radyoterapi Merkezi'ne başvuran 70 yaş üstü meme kanseri tanılı olgulardan dosya bilgilerine ulaşabildiğimiz 64 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Olguların ortalama yaşı 76 (aralık: 70-85) idi.Sağkalım üzerine etkili prognostik faktörler kişiyle, tümörle ve tedaviyle ilgili parametreler olarak analiz edildi. İstatistiksel hesaplamalarda tek değişkenli analizde Kaplan- Meier Log Rank testleri kullanıldı. Hasta sayısı yeterli olmadığı için çok değişkenli analiz yapılmadı. İstatistiksel anlamlı değer olarak p ? 0.05 kabul edildi.Medyan 50 aylık (aralık: 6-143 ay) izlem süresi içinde olguların 3'ünde lokal yineleme, 13'ünde uzak metastaz saptanmış olup, 11 olgu meme kanseri, 15 olgu hastalık dışı nedenlere bağlı olarak kaybedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the prognostic factors that affect overall survival, disease- free and disease specific survival in the cases with breast cancer over 70 years who received radiotherapy.Sixty-four cases with breast cancer older than 70 years that attended to the Uludag University Faculty of Medicine (Muammer Agim Radiotherapy Center), beetween January 1995- January 2006, were evaluated retrospectively. The median age of the cases was 76 years (range, 70-85).The prognostic factors that effect survival were analysed as personal, tumor and treatment related parameters. In univariate analysis the statistical analysis of Kaplan-Meier curves performed by log rank method. As the number of the cases were not sufficient, multivariate analysis couldn?t be performed. A p? 0,05 value was considered as statistically significant.During the median 50 months? follow ?up time (range, 6-143) in three cases local recurrence and in 13 cases distant metastases were observed. Eleven of the cases died of breast cancer- related, and 15 cases died of disease- free medical problems.