Neoadjuvan kemoterapi almış meme kanserli hastalarda metastatik lenf nodu oranının klinikopatolojik faktörler ve prognoz ile ilişkisi
The relationship of metastatic lymph node ratio with clinicopathological factors and prognosis in patients with breast cancer received neoadjuvan chemotherapy
- Tez No: 784784
- Danışmanlar: PROF. DR. KAPTAN GÜLBEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma retrospektif olarak planlanmış olup, çalışmada neoadjuvan kemoterapi almış lokal ileri meme kanserli hastaların metastatik lenf nodu oranının, klinikopatolojik faktörler ve prognoz ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır ve bu çalışmanın sonuçlarının tedaviyi daha iyi planlamak konusunda literatüre katkı sunulabileceği düşünülmüştür. Gereç-Yöntem: Çalışmaya; tanı anında uzak metastazı olmayan, klinik olarak aksillası pozitif olup neoadjuvan kemoterapi (NAK) sonrası meme koruyucu cerrahi veya mastektomi ile aksiller disseksiyon yapılan, definitif patoloji raporunda aksiller lenf nodu metastazı olan (mikro veya makro metastaz) meme kanserli hastalar dahil edildi. Aksiller patolojik tam yanıt olan hastalar, dosya kayıtları eksik olan ve takiplerine gelmeyen hastalar çalışmaya alınmadı. Metastatik lenf nodu oranı (mLNO), aksiller spesmendeki metastatik lenf nodu sayısının çıkarılan toplam lenf nodu sayısına bölünmesi ile elde edildi. Bizim çalışmamızda mLNO'nun ortanca değeri 0,27 olduğu için kategorizasyon 0,30 ve altı, 0,30 üstü olarak yapıldı. Aksiller metastatik lenf nodu oranının prognoz ve diğer klinikopatolojik faktörlerle (tanı anındaki yaş, menopoz durumu, tümör boyutu, tümör histolojisi, histolojik grade, cerrahi tipi, TNM evresi, ER, PR, HER2 durumu, tümör alttipi, lenfovasküler invazyon olan ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. Veriler Statistical Package for the Social Sciences 22.0® for Windows (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Sayısal veriler ortanca ve aralık olarak verildi. Kategorik değişkenler için tek değişkenli analizde ki-kare testi kullanıldı, çok değişkenli analiz ise logistic regression testi ile yapıldı. Sağkalım eğrileri Kaplan-Meier yöntemi ile elde edildi, sağkalım farkları log-rank testi ile hesaplandı. Sağkalımı etkileyen faktörler tek ve çok değişkenli Cox regression modeli ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned retrospectively and it was aimed to investigate the relationship between metastatic lymph node ratio, clinicopathological factors and prognosis in patients with locally advanced breast cancer who received neoadjuvant chemotherapy, and it was thought that the results of this study could contribute to the literature in planning the treatment better. Material-Method: Patients with breast cancer who did not have distant metastases at the time of diagnosis, had clinically positive axillae, underwent axillary dissection after neoadjuvant chemotherapy (NAC), breast-conserving surgery or mastectomy, and had axillary lymph node metastasis (micro or macro metastasis) in the definitive pathology report were includedin this study. Patients with axillary pathological complete response, patients with missing file records and those who did not come for follow-up were excluded from the study. Metastatic lymph node ratio (mLNR) was obtained by dividing the number of metastatic lymph nodes in the axillary specimen by the total number of lymph nodes removed. In our study, since the median value of mLNR was 0.27, categorization was made as 0.30 and below, and above 0.30. The relationship of axillary metastatic lymph node ratio with prognosis and other clinicopathological factors (age at diagnosis, menopausal status, tumor size, tumor histology, histological grade, surgery type, TNM stage, ER, PR, HER2 status, tumor subtype, lymphovascular invasion was evaluated statistically. Data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences 22.0® for Windows (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Numerical data were given as median and range. Chi-square test was used in univariate analysis for categorical variables, and logistic regression test was used in multivariate analysis. Survival curves were obtained by Kaplan-Meier method, survival differences were calculated by log-rank test. Factors affecting survival were analyzed with the univariate and multivariate Cox regression model.