Sıçanlarda artmış karın içi basıncına bağlı gelişen stres endokrin yanıt sırasındaki tiroid hormon değişiklikleri
Alteration in Thyroid Hormones During Endocrine Stress Response Due to Increased Intraabdominal Pressure in Rats
  1. Tez No: 289271
  2. Yazar: ERDAL UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KORUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada pnömoperitonyum ile oluşturulmuş artmış karın içi basıncına bağlı oluşan stres endokrin yanıt sırasında tiroid hormon profilindeki değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada 150 adet ?wistar albino? dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar 5 ana gruba ayrıldı. Grup 1: (Kontrol), Grup 2 ve Grup 3, 15 mmHg basınca maruz bırakılan gruplar, Grup 4 ve Grup 5: 25 mmHg basınca maruz bırakılan gruplar olarak belirlendi. Grup 2 ve Grup 4'e dekompresyon yapılmadan, Grup 3 ve Grup 5'e dekompresyon yapıldıktan sonra kan örnekleri alındı. Tüm gruplar 3 ayrı alt gruba ayrıldılar. Tüm alt gruplar 10 adet sıçandan oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
The evaluation of the alteration in thyroid hormone profile in stress endocrine response which dependents on elevated intraabdominal pressure that was made by pneumoperitoneum, was aimed.The 150 ?wistar albino? female rat was used in the present study. There were five mean groups of rats. Group 1: (Control), Group 2 and Group 3 were exposed to 15 mmHg pressure; Group 4 and Group 5 were exposed to 25 mmHg pressure. Blood tests were taken before decompression in Group 2 and Group 4, after decompression in Group 3 and Group 5. All groups are divided into 3 subgroups. There were 10 rats in subgroups.