Torakoskopik cerrahide peroperatif ve postoperatif dönemde verilen intravenöz parasetamolün postoperatif ağrı üzerine etkisi
The effects of peroperative and postoperative administration of intravenous paracetamol on postoperative pain in thoracoscopic surgery
- Tez No: 289272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NUR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Torakoskopik cerrahi geçiren hastalarda erken mobilizasyon ve derlenme için minimum yan etkilerle optimal ağrı tedavisi gereklidir. Opioid olmayan bir analjezik olarak parasetamol santral etkili bir siklooksijenaz inhibitörüdür. Bu çalışmada torakoskopik cerrahide preoperatif ve postoperatif intravenöz parasetamol uygulamasının etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık.Etik Kurul onayı alındıktan sonra, torakoskopik cerrahi geçirecek 40 ASA I-II grubu hasta, anestezi indüksiyonundan önce ve postoperatif 24 saat içinde her 6 saatte bir intravenöz 1 gr parasetamol (n=20) veya 100 cc serum fizyolojik (n=20) almak üzere randomize olarak ayrıldı. Postoperatif tüm olgulara hasta kontrollü analjezi cihazı ile morfin uygulandı. Dinlenme ve hareket sırasındaki ağrı skorları, sedasyon skorları, hemodinamik parametreler, morfin kullanımı, hasta ve hemşire memnuniyeti ve yan etkiler değerlendirildi. İlk analjezik gereksinim zamanı, ilk mobilizasyon ve hastaneden çıkış zamanları kaydedildi.İki grubun demografik ve hemodinamik verileri arasında fark yoktu. Dinlenme ve hareket sırasındaki ağrı skorları arasında anlamlı fark bulunmadı. Toplam morfin tüketimleri parasetamol grubunda postoperatif 2., 4., 8., 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
Optimal pain treatment with minimal side-effects is essential for early mobility and recovery in patients undergoing thoracoscopic surgery. Paracetamol is a centrally acting inhibitor of cyclooxygenase as a non opioid analgesic. This study was undertaken to assess the efficacy of the preoperative and postoperative intravenous paracetamol administration in thoracoscopic surgery.After ethical approval, 40 patients with an ASA physical status I-II, undergoing thoracoscopic surgery were randomly assigned to receive intravenous administration of either 1 gr paracetamol (n=20) or 100 cc saline (n=20), before induction of anesthesia and then every 6 h postoperatively for 24 h. All patients received morphine via patient controlled analgesia pump postoperatively. Pain scores at rest and on movement, sedation scores, hemodynamic parameters, morphine usage, patient and nurse satisfaction, and side effects were evaluated. Time to first analgesic requirement, first mobilization and hospital discharge were recorded.There were no differences between the demographic and hemodynamic data of the two groups. Pain scores at rest and on movement were not significantly different.