Kronik bel ağrısı olan hastalarda kayropraktik manipulasyon ve yoga temelli egzersiz yaklaşımının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of chiropractic manipulation and yoga-based exercise approach in patients with chronic lack pain
  1. Tez No: 808808
  2. Yazar: ÖZLEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA HAKTAN HATIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamızın amacı, uzun süreli bel ağrısı şikâyeti olan hastalarda kayropraktik manipülasyon ile yogayı temel alan egzersiz tekniklerinin ağrı, fonksiyonellik, depresyon ve anksiyete üzerindeki etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Üç aydan uzun süreli bel ağrısı olan 18-65 yaş aralığındaki 60 katılımcı randomize olarak; Kayropraktik Manipülasyon (KM) (n=20, 12 kadın, 8 erkek) ile kombine Konvansiyonel Egzersiz, Yoga Temelli Egzersiz (YTE) (n=20, 12 kadın, 8 erkek) ve Kontrol grubu (KG) (n=20, 12 kadın, 8 erkek) gruplarından birine dahil edildi. KM grubuna lumbal bölge kayropraktik HVLA (High Velocity, Low Amplitude-Yüksek Hızlı, Düşük Genlikte) spinal manipülasyon, Kontrol grubuna konvansiyonel bel egzersizleri, YTE grubuna ise yogayı içeren hareketlerle kombine edilmiş egzersiz uygulandı. Her üç grup haftada 2 olmak üzere sekiz hafta tedaviye alındı ve 12. haftanın sonunda değerlendirildi. Her üç grup tedavi öncesi-sonrası; lumbal bölge mobilitesi ve kalça normal eklem hareket açıklığı Gonyometrik Ölçümle, Numerik Ağrı Skalası, fonksiyonel durum Roland Morris Engellilik Anketi, depresyon düzeyi Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the effectiveness of chiropractic manipulation and yoga-based exercise techniques on pain, functionality, depression and anxiety in patients with long-term low back pain. Sixty participants aged 18-65 years with low back pain for more than three months were randomized: Chiropractic Manipulation (CM) (n=20, 12 female, 8 male) combined with Conventional Exercise. Yoga Based Exercise (YTE) (n=20, 12 female. 8 male) and Control group (KG) (n=20, 12) women. 8 men) were included in one of the groups. Lumbar region chiropractic HVLA (High Velocity. Low Amplitude-High Speed Low Amplitude) spinal manipulation was applied to the KM group. conventional low back exercises were applied to the control group, and exercise combined with movements including yoga was applied to the YTE group All three groups were treated for sight weeks. twice a week, and were evaluated at the end of the 12th week All three groups before and after treatment, lumbar region mobility and hip normal range of motion were evaluated with Goniometric Measurement. Numeric Pain Scale, functional status with Roland Morris Disability Questionnaire, depression level with Hospital Anxiety and Depression Scale.