Diabetes mellitus ile komplike olmuş gebeliklerde C-peptid ve insülin benzeri büyüme faktörü-1'in fetal makrozomi ile ilişkisi
Association of c-peptide and insülin like growth factor to fetal macrosomia in pregnancies complicated with diabetes mellitus
- Tez No: 289295
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHPARE TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Diabetes mellitus ile komplike olmuş gebeliklerdeki IGF-1 vec-peptid değerlerinin fetal makrozomi riskini belirlemede prediktif olduğunu göstermek ve riskli gebelikleri önceden tespit edebilecek bir yöntem belirlemektir.Gereç ve Yöntemler: Ekim 2006 ? Ocak 2008 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran 28-34. gebelik haftası içinde olan 65 gebeden oluşmaktadır. Gebelerden alınan periferik venöz kan örneğinden c-peptid ve IGF-1 düzeyi çalışıldı.IGF-1 ve c-peptid düzeylerinin fetal ağırlık üzerine etkisini araştırmak için 31 diabetes mellituslu gebe, 34 normoglisemik gebe ile karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışma kapsamındaki diabetes mellituslu gebelerin yenidoğanları kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha iriydi(p=0.001). Tüm gebelerinIGF-1 düzeyleri yenidoğan ağırlığı üzerinde diabetes mellitus varlığından bağımsız(B=0.851; p=0.045) istatistiksel olarak anlamlı doğrusal bir ilişki gösterirken(r=0.260; p=0.036), C-peptid düzeyleri yenidoğan ağırlığı üzerinde belirleyici bir etki taşımıyordu(B=-0.142; p=0.24). Gestasyonel diabetes mellitus tanısının 200mg/dl'nin üzerinde bulunan bir 50gr glukoz tarama testine göre veya OGTT sonucunda konulmuş olması(B=-0.171; p=0.36), tedavisinin sadece diyet veya insülin gereksinimin olması(B=-0.195; p=0.29), kan glukoz profilinin regüle olup olmaması(B=0.063; p=0.76) yenidoğan ağırlığı üzerinde etkili bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: To show that IGF-1 and C-peptide levels are predictive for fetal macrosomia in pregnancies complicated with diabetes mellitus and to identify a method for prediction of risky pregnancies.Materials and Methods: 65 women who were in 28-34 gestation week and came to the Obstetrics and Gynecology department of Uludag University for routine pregnancy follow up between September 2006- January 2008 enrolled in the study. IGF-1 and C-peptide levels were measured from peripheric venous samples. To investigate effect of IGF-1 and C-peptide levels on birth weight, 31 diabetic and 34 normoglycemic pregnant women were compared.Results: Neonates of diabetic mothers? were statistically heavier than normoglycemic mothers? neonates (p=0.001). İndepent of diabetes (B=0.851;p=0.045) all pregnancies? IGF-1 levels were statistically significant (r=0.260;p=0.036) linear correlated with birth weight. Controversely C-peptide levels have no clear effect on neonates? birth weight (B= -0.142;p=0.24).If two values against three or four values detected as anormal and OGTT?s second (B= -9,026;p