Gestasyonel diyabetik gebelerde doğum ağırlığı üzerinde maternal kan ve umbilikal kord kanı leptin ve insülin düzeyleri ararsındaki ilişki
İmpact of leptin and insulin levels on birth by determining them in umbilical cord and maternal blood in healthy normal pregnants and in the pregnants having gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 193017
  2. Yazar: MURAT YATMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜGE HARMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZETÇalışmamızda, Gestasyonel Diyabetes Mellitus'u (GDM) olan gebeler ile sağlıklı, normalgebelerde, umbilikal kordon kanı ve anne kanında, leptin ve insülin seviyelerini araştırarakbunların doğum ağırlığı üzerine olan etkisini belirlemeyi amaçladık.Çalışma grubunda 30 gestasyonel DM'li gebe ve kontrol grubunda 30 sağlıklı gebe yeraldı. Olguların tümünden doğum öncesi venöz kan örnekleri ile doğumdan hemen sonraumbilikal kordon kan örnekleri alındı. Annelerin vücut kitle indeksleri (VK ) ve yenidoğanlarınağırlıkları belirlendi. Kan örneklerinde leptin ve insülin seviyeleri ölçüldü. Leptin manuel olarakgama sayacında, radioimmünoassay yöntemi ile ticari kit (human leptin IRMA, DiagnosticSystems Laboratories, DSL, USA) kullanılarak ölçüldü. nsülin, Immulite 2000 cihazındaelektrokemilüminesans yöntemiyle, rutin kit (BDPC, DPC, USA) kullanılarak çalışıldı.statistiksel değerlendirme SPSS 11.0 paket programı ile yapıldı. Hasta ve kontrol gruplarınınkarşılaştırılması için Student's t-testi kullanıldı. Çalışılan parametrelerin birbirleriyle ilişkisi,Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. Ortalamalar mean ± SD olarak alındı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn our study, we aimed to figure out the the impact of leptin and insulin levels on birth bydetermining them in umbilical cord and maternal blood in healthy normal pregnants and in thepregnants having gestational Diabetes Mellitus (GDM)Pregnanats with GDM took place in the study group and 30 healthy pregnants took placein the control group. Antepartum venous blood samples and umbilical blood samples were takenright after birth. The body mass indexes (BMI) of the mothers were calculated and birtweight ofthe newborns were measured. Leptin was measured by radioimmunoassay method in the GamaCounter via commercial kit (human leptin IRMA, Diagnostic Systems Laboratories, DSL, USA).Insulin was assessed with Immulite 2000 device by electrochemiluminecence method viacommercial kit (BDPC, DPC, USA). The statistical assessment was conducted by means of SPSS11.0 package program. Student?s t-test was used in order to compare patient and control groups.The interaction between the parameters which were studied on, was assessed through PearsonCorrelation Analysis. Avarages were taken as mean±SD.