İnsan hakları alanında çalışan hükümet dışı kuruluşların dış politikaya etkisi
The non-governmental organizations working on human rights and the influence of foreign policy
  1. Tez No: 289337
  2. Yazar: GÖRKEM TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra, insan hakları kavramının uluslararası ilişkiler teori ve pratiğindeki yeri artmıştır. Yeni dış politika anlayışı, uluslararası alanda farklı aktörlerin yer almasına olanak tanımaktadır. Bu süreçte, insan haklarının korunması ve geliştirilmesinde uzmanlaşmış Hükümet Dışı Kuruluşlar (HDK), devletlerin dış politikalarında insan hakları konularına dikkat çekerek uluslararası arenada yürüttükleri faaliyetlerle, yeni bir alan oluşturdular. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi'nin HDK'ları güçlendirmesi, HDK'ların amaç ve politikalarını sürdürebilmeleri için, devletler ve bireyler karşısında daha fazla meşruiyet ve güç kazanmalarını sağlamıştır.İnsan hakları konusunda uzmanlaşan HDK'lar, diğer ülkelerdeki ihlalleri durdurulmasını zorlamak için ülkelerine baskı yaparak, faaliyet gösterdikleri ülkelerde farklı seçenekler ve eleştirel bakış açıları sunarlar. Bu nedenle, HDK'lar kendi ülkelerinde insan haklarına duyarlı bir dış politika izlenmesinin zorlanmada, insan hakları ihlallerinin yaşandığı devletlere uluslararası dikkati çekmeyi deneyerek, belirleyici rol oynamaktadırlar.Tez, Türkiye'de faaliyetlerini sürdürmekte olan iki önemli HDK'yı, Mazlumder ve İnsan Hakları Derneği'ni ve Türkiye'deki dış politika karar alıcıları için hangi yollarla dış politika girdisi sağladıklarını inceler. 2003'ten itibaren, her iki örgüt de yurtdışındaki insan hakları ihlalleriyle ilgili yeni bir duruş sergilemekte ve uluslararası gündeme bu konuları getirerek görece daha fazla çaba sarf etmiş görünmektedir.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, the importance of the concept of human rights in the theory and practice of the International Relations has increased. The new foreign policy understanding enabled different actors to be included in international politics In this process, Non-governmental Organizations (NGOs), specialized on the protection and promotion of human rights, opened a new space for the activities that they carry out in the international arena drawing attention of states to the issues of human rights in the conduct of foreign policies of the concerning countries. As the United Nations and the Council of Europe consolidated them, the NGOs gained more legitimacy and power before the states and individuals to pursue their aims and policies.Non- governmental organizations that are specialized on the issues of human rights, offer critical perspectives and alternative options for the countries in which they operate putting pressure on their own governments to force other countries to end abuses there. Therefore, NGOs play decisive role in compelling their own countries to follow a human rights-sensitive foreign policy, try to attract international attention on the states that are involved in committing human rights violations.The thesis deals with two outstanding NGOs operating in Turkey, Mazlumder and Human Rights Association and examines the ways they bring foreign policy inputs for foreign policy decision makers in Turkey. Since 2003, both organizations seem to have taken a new stance regarding human rights abuses abroad and paid relatively more effort to bring these issues to the international agenda.