Orhan Pamuk'un 'Yeni Hayat' ve Hermann Hesse'nin 'Bozkır Kurdu' (Der Steppenwolf) adlı romanlarında kimlik arayışı
Identitatssuche in den romanen 'Yeni Hayat' von Orhan Pamuk und 'Der Steppenwolf' von Hermann Hesse
  1. Tez No: 73922
  2. Yazar: ORHAN BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN ALPEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
332 ÖZET Çalışmamızda edebiyata, özellikle de romana yansıyan“kimlik arayışı”konusunu, Hermann Hesse'nin“Bozkır Kurdu”ve Orhan Pamuk'un“Yeni Hayat”adlı romanlarında incelemeyi amaçladık. Giriş bölümünde“kimlik”ve“kimlik arayışı”, ardından da“bireyleşme”kavramlarını çeşitli bilim dallarının yardımına başvurarak açıklamaya, edebiyat, edebiyat araştırmaları ve kimlik arayışı arasındaki ilişkinin hatlarını belirginleştirmeye çalıştık. Daha sonra her iki romandaki“Ben kimim?”sorusuna, sanat eserinin toplam gerçeklik düzleminde verilmeye çalışılan yanıtı, kimlikleşme yapılarını ortaya çıkaracak alt başlıklar halinde incelerken, konunun yansıdığı, yapısal- kurgusal özellikleri de ayrı başlıklar altında ele aldık. Bu iki romandaki karşıt, benzer ve ortak olguları tespit ettiğimiz sonuç bölümünde ise, ana kişilerin kimlikleşme sürecinde kullanılan; bir kitap, aşk, yolculuk ya da büyülü tiyatro gibi kimlikleşme araçları ve bunlara uygun yapısal - kurgusal özelliklerin büyük ölçüde birbirleriyle örtüştüklerine tanık olduk. Her iki romanın ana kişilerinin yaşadıkları kimlik krizi, kendilerini yeniden tarif etme ihtiyaçları, deneyimledikleri ruhsal yaşantı ve sonuçta edinilmesi amaçlanan bakış açısı arasındaki benzerlik, birey insanın karşı karşıya olduğu sorunlar ve olası çözümlerin 1927 Almanya'sı ve 1994 Türkiye'sinde yaklaşık aynı olduğunu göstermektedir. Ben'in tüm arayışlarının sonunda iki eserde de kendisine dönmesi, bir anlamda coğrafi ve siyasi sınırların ötesinde, insanoğlunun sorunsalının ele alındığına ve yaşamını anlamlandırma gereksinimi duyan her insanın aynı gerçeklik düzleminde yaşadığına işaret etmektedir.333 Ölçüt olarak sezgi, akıl ve bireysel deneyimlerin sürekli vurgulanması, bilinçaltına da en az güncel gerçeklik kadar yer verilmesi ve din olgusunun yadsınmamasıyla, her iki eserde de bireye, kendisini de kapsayan aşkın bir bakış açısı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
334 ABSTRACT This study aims at to focus on“search for personality”as reflected in novels of“step wolf by Hermann Hesse and ”Yeni Hayat“ by Orhan Pamuk. In ”Introduction“ we tried to make clear ”identity“ and ”search for identity“ as well as ”personality“ concepts with the help of various branches of science, and then to explain the relation between literary surveys and search for personality. Besides, asking the question ”Who'm I“, we tired to handle in various titles the structural-fictional features. For this, we tried to establish a base for a general personality level. In ”Conclusion“, in which we reflected the similar, opposite and common features in these two novels, we found out that such concepts as a ”book“, ”love“, ”travel“ or ”magic theatre“ used in the personality process of the main characters were mostly concordant. The personality crisis in the main characters of both novels, the need to re-express themselves, the spiritual life they experienced, and the final point of view reveal that the problems that individuals need are almost similar in Germany in 1927 and in Turkey in 1994. Besides, the probable solutions were found to be similar. In both novels the search for ”I" resulted in confining oneself; in a sense beyond geographical and political borders, within the context of human problem, and on the ground of gaining meaning for life.335 Intuition, mind and individual experiences were focused on, subconsciousnes was handled at least on daily realism; religious concepts were alienated in both works. The individual is endowed with a viewpoint of life including himself.