The 27 may 1960 coup as a radical reform coup
Bir radikal reform darbesi olarak 27 mayıs 1960 askeri darbesi
- Tez No: 289348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAPRAK GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma 1950'li yılların ortalarına doğru Türk ordusunun bazı alt rütbeli subaylarında görülen hükümet karşıtı radikalleşmeyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada bu radikalleşmenin 27 Mayıs Askeri Darbesi'ne yol açtığı savunulacaktır. Analiz için Samuel P. Huntington'ın 1962 yılında geliştirdiği `Radikal Reform Darbesi' modeli kullanılacaktır. Darbeye sebep olan koşullar ile darbe sonrasında ülkenin siyasal, kurumsal ve sosyo-ekonomik yapısında gerçekleştirilmeye çalışılan reformlar bağlamında çalışma, 27 Mayıs Askeri Darbesi'nin bir Radikal Reform Darbesi olduğunu ortaya koyacaktır. Çalışma ayrıca, `27 Mayıs 1960'da orduyu darbeye iten bu radikal reformizmin temel dayanağı neydi' sorusunu soracaktır. Bu soruya çalışma, Demokrat Parti yönetiminin iktidara geldikten sonra Ordu kurumunun beklentilerini ne derecede karşıladığını inceleyerek bir yanıt arayacaktır. Çalışma aynı doğrultuda, 1950'li yıllarda Türk toplumunun elit kompozisyonunda meydana gelen değişimleri ve 1960 darbesini gerçekleştiren alt rütbeli subayların darbe öncesi toplumsal konumlarını incelemeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to analyze the radicalization among some relatively junior officers of the Turkish military through the mid-fifties. In the study, it will be argued that it was this radicalization which had led the conspirators to the 1960 coup. The analysis will be carried out through the pattern of `radical reform? coup developed by Samuel P. Huntington in 1962. By doing so, the study will assume that the 1960 coup was a `radical reform? coup with respect to both the reasons of the coup and the changes it intended to bring about in political, institutional, and socio-economic structure of the country. The study also asks `what was the basis for this radical reformism which led to the military coup d?état in May 1960?? The study will seek an answer to this question by examining the extent to which the DP administration lived up to expectations of the military establishment as a whole after it came to power. To this end, it will also try to examine the changes that took place in the traditional elite composition in the 1950s and the social composition of the coup-makers at the time of the 1960 coup.