Gender wage gap in the Turkish labor market
Türk işgücü piyasasında cinsiyete dayalı ücret farklılıkları
  1. Tez No: 289349
  2. Yazar: BERNA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN YENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk işgücü piyasasında cinsiyete dayalı ücret farklılıklarının nedenlerini ve boyutlarını araştırmaktır. Bu amaçla, 2006 yılı için resmi anket sonuçlarından derlenen mikro veri kullanılarak standart ücret regresyonları tahmin edilmiştir. Veri setinde yer alan çok sayıda değişken, beşeri sermaye ve işe ilişkin veriler üzerinden kapsamlı bir nicel analizi mümkün kılmıştır. Bunun yanı sıra, ücret farkının daha detaylı olarak incelenmesi için Oaxaca ayrıştırma yöntemi kullanılmıştır. Ücret farkının iki bileşene ayrıştırılması, bu farkın beşeri sermaye donanımındaki farklardan mı yoksa işgücü piyasasındaki ayrımcılıktan mı kaynaklandığının anlaşılmasını sağlar. Yukarıda bahsedilen ham veriyi kullanarak, kadınlar lehine çok küçük bir ücret avantajı bulduk. Fakat bulduğumuz yüzde 46.5 oranındaki ayrımcılık bileşeni önemli ölçüde yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the causes and the extent of the gender wage gap in the Turkish labor market. For this purpose, standard wage regressions are estimated using micro data from an official survey for the year 2006. A number of variables in the dataset enable a comprehensive quantitative analysis including both human capital variables and job-related variables. Furthermore, in order to examine the wage gap in detail, Oaxaca decomposition method is employed. Decomposing the differential into two components enables to understand whether the gap is caused by the differences in human capital endowments or by the discrimination in the labor market. Using the abovementioned raw data we find a very slight wage gap in favor of women. But, the discrimination component of 46.5 per cent is substantially high.