The political economy of Greek-Turkish relations
Türk-Yunan ilişkilerinin politik ekonomisi
- Tez No: 289360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN İNAN RÜMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, 1999 Türk-Yunan yakınlaşması sonrası dönemi iki devlet arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinin başlangıç noktası alarak iki ülkenin siyasi ve ekonomik ilişkileri arasındaki bağlantıları araştırmayı hedeflemektedir. 1999 sonrası ekonomik ilişkilerin gelişmesi, siyaset ve iş dünyası ileri gelenlerinin iki ülkenin arasında yıllardır var olan sorunların güçlü bir normalleştirme sürecine gireceği umuduna kapılmalarına yol açmıştır. Bu tez; iki ülke arasındaki ticari ilişkiler, doğrudan yabancı yatırım ve turizm ve enerji alanındaki işbirliklerini inceleyerek bu konuların siyasi problemler üzerinde yaratabileceği pozitif etkiyi düşünmeden önce, bu konulardaki ekonomik kısıtlamaların göz önüne alınması gerektiğine işaret etmektedir. Bu bağlamda, ekonomik ilişkilerin, Ege'deki özellikle ekonomik kaygılar taşıyan sorunlar da dâhil olmak üzere uzun zamandır süregelen siyasi meselelerin çözümü için yeterli olmayacağını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis following the post-1999 Greek-Turkish rapprochement takes as a starting point the expansion of economic exchanges between the two states and seeks to explore possible linkages between economic and political relations. This expansion of economic relations led to the creation of hopes in the political and business elites that economic cooperation can have a potent normalizing effect on contentious issues that for decades have divided the two countries. This thesis -through an evaluation of the two states trade, Foreign Direct Investment, tourism and energy cooperation- argues that; there are economic limitations in these fields that should first taken under consideration before one move on to the political problems; and further that it is unlikely for economic cooperation by itself to lend long-held political positions and relations vulnerable to economic interests, especially in the more sensitive issues like the Aegean disputes.