Türk Ticaret Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu tasarısı'nda anonim ortaklıklarda azınlık hakları
According to Turkish Commerical Code and bill minority rights in incorporated companies
- Tez No: 289372
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Azınlık hakları anonim ortaklıkta geçerli olan çoğunluk ilkesinin sakıncalarını ortadan kaldırmak için, kanun koyucu tarafından belirli bir oranda paya sahip paysahiplerine tanınan haklardır. Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK.) esas sermayenin %10'una sahip pay sahipleri teknik anlamda azınlığı oluşturmaktadırlar. Küçük yatırımcılar, çoğu zaman anonim ortaklığın yönetimini etkileyecek oranda hisse senedine sahip olmayabilirler. Halka açık anonim ortalıklarda ise ortak sayısı çok fazladır. Toplantı yerinin uzaklığı, katılmanın masraflı ve zahmetli olması, zaman ayıramama, ortaklık işlerinin teknik bilgi gerektirmesi gibi nedenlerle, küçük pay sahibi yatırımcılar genel kurul toplantılarına katılmamaktadırlar. Genel kurulda bir güç boşluğu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda, genel kurulda çoğunluğu elinde bulunduranların ortaklık menfaatlerini dikkate almayarak karar alabilecek ve azınlıkta kalanların hakları ihlâl olabilecektir.Yasa koyucu, anonim ortaklıkların ekonomik yaşamdaki önemini dikkate alarak, yasalarda azınlığı koruyucu düzenlemelere yer vermiştir. Azınlığın ve çoğunluğun menfaatlerinin dengelenmesi ile dolaylı olarak anonim ortaklığın çıkarları korunacaktır.Çalışmamızda Türk Ticaret Kanunu'nda ve Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nda azınlığın sahip olduğu haklarını inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Minority rights are given to allottees for eliminate disadvantages of majority rule in incorporated companies by the law maker. According to The Turkish Commercial Code, owners % 10 interest in capital stock is minority in technical meaning. Small investors do not have adequate share for sharing in management most of time. In public, incorporated companies, the numbers of shareholders are too high. Small investors do not attend plenary assembly because of the long distance for place of meeting, charges and troubles of meeting, defiency in technical knowledge and for want of time. An imbalance in representation againts small investors occurs in plenary assembly. In this case, majority stockholder can bring up a resolution at plenary assembly ignoring partnership interest and commit on offenseagainst minority stockholders?rights.The law maker has protected minority stockholders? interests by laws because of economic importance of incorporated companies. Balanced interests of majority and minority will be safeguard incorparated companies? interests.İn this study, minority rigths according to turkish commercial code and bill will be exhausted.