AB üyelik sürecinde Türkiye'nin sınır güvenliği
In the process of EU membership Turkey's border security
- Tez No: 289373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
AB'ye tam üyelik müzakereleri sürecinde Türkiye'nin sınır yönetimi sisteminin, sınırların güvenliğinin daha etkin olarak sağlanabilmesi amacıyla AB sınır yönetimi müktesebatına uyumlaştırılması, bu çerçevede atılması gereken adımların ortaya konulması, araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.Schengen Müktesebatı temelinde iç sınırlarda kontrolleri kaldıran Avrupa Birliği (AB), ortak dış sınırları korumak ve Birlik içinde serbest dolaşım hakkını sağlamak için entegre sınır yönetimi modeli olarak adlandırılan ve ülke içinde sınır yönetiminden sorumlu bütün kurumlar arasında etkili koordinasyon, ülke dışında ise komşu ülkelerle ve diğer uluslararası örgütlerle işbirliği temeline dayanan bir sistem oluşturma çabası içerisindedir. Bu çerçevede sivil otoriteye bağlı askeri olmayan uzman bir sınır muhafız gücü tarafından bütün sınırların güvenliğinin ve kontrolünün sağlanması en iyi sınır yönetim modeli olarak sunulmaktadır.Türkiye'de ise sınır yönetim sistemi birçok kurumun sorumluluğu altındadır. Başka bir deyişle çok başlı bir sınır yönetim sistemi bulunan Türkiye'de, bu kurumlar arasında etkili bir koordinasyon ve işbirliği olduğu da söylenemez. AB Müktesebatı'nın gereği olarak Türkiye, sınır yönetimi sistemini AB standartlarına uygun olarak yeniden yapılandırma süreci içerisindedir.Bu çerçevede yapılan araştırmalar ve incelenen AB Müktesebatı ışığında Türkiye'nin sınır yönetimi sisteminin yasal ve yapısal eksiklikleri tespit edilerek, Türkiye'nin sınır güvenliği konusunda bu güne kadar kaydettiği mesafe ve tam üyelik müzakereleri boyunca yerine getirmesi gereken yükümlülükler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the process of European Union (EU) membership negotiations, with a view to provide more effectively the security of its borders harmonization of the border management of Turkey to the EU border management acquis, in this frame the manifestation of the steps to be taken are comprising the subject of the research.EU abolishing the controls in internal borders on the basis of Schengen Acquis, is in the struggle for constituting a system on the basis of the effective coordination among all the institutions responsible for the border management in the state and which is called as the integrated border management system in order to provide the right of free circulation in the Union and to protect the common external borders and on the basis of cooperation outside of the state with the neighboring countries and other international organizations. In this frame, the provision of the control and security of all borders by a border defender force which is not military and which is bound to the civil authority is presented as the best border management model.However, in Turkey, border management system is under the responsibility of many institutions. In other words, it cannot be said that there is an effective collaboration and coordination among these institutions in Turkey where there is a multi-headed border management system. As a necessity of the EU acquis, Turkey is in the process of restructuring its border management system in accordance with the EU standards.In this frame, in the light of the researches made and EU acquis examined, by establishing the legal and structural deficiencies of Turkey's border management system, the progress that Turkey made so far concerning the border security and the obligations that it has to fulfill during the full membership negotiations are emphasized.