İş sağlığı ve güvenliği Tuzla tersaneleri örneği
Work healty and safety the Tuzla shipyards example
  1. Tez No: 289374
  2. Yazar: GÜRKAN DUYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYIM YORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinin geçmişi, insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. İnsanlar tarih boyunca yaşamlarını idame ettirmek için çalışmak zorunda kalmışlardır. Bu çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkan sorunlar, iş sağlığı ve güvenliğini ortaya çıkarmıştır.İş sağlığı ve güvenliğinin hareket noktasını zor koşullar altında çalışan insanlar, işçiler oluşturmaktadır. Sanayi devrimiyle birlikte fabrika kavramı ortaya çıkmış, işçi kesimi bu fabrikalarda çalışmaya başlamıştır. Sanayinin gelişmesiyle işçiler üzerindeki baskı daha da artmış, çalışma şart ve koşulları daha kötüleşmiştir. Kötüleşen koşullar iş sağlığı ve güvenliğine olan ihtiyacı artırmıştır.İş sağlığı ve güvenliğinin temelinde iş kazası ve meslek hastalıkları durmaktadır. Sağlıksız ve güvensiz çalışma koşullarının sonucu olarak ortaya çıkan iş kazası ve meslek hastalıkları, çalışma ilişkilerinin önemli sorunlarındandır. İş sağlığı ve güvenliği sistemi bu sorunlara çözüm getirecek çalışmaları içermektedir. İş kazası ve meslek hastalıkları ve bunlara ilişkin çalışmalar Birinci Bölümde incelenmiştir.İş sağlığı ve güvenliği, çalışma hayatını düzene sokan bir takım yasal düzenlemeleri içersinde barındırmaktadır. Bu yasal düzenlemeler, çalışma ilişkilerine belirli standartlar koyup, bazı yaptırımlar getirerek, çalışma dünyasındaki zayıf kesim olan işçileri korumaktadır. Bu düzenlemeleri içeren iş ve sosyal güvenlik hukukuyla ilgili çalışmalar İkinci Bölümde incelenmiştir.İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin sorunların çözümünde en büyük pay işverenlere düşmektedir. İşverenlere, işyerlerinde çalışma şartlarını ve ilişkilerini iyileştirmek için bazı sorumluluklar düşmektedir. İş kazası ve meslek hastalıklarının gerçekten önüne geçmek için, her şeyden önemlisi, işverenlerin bu sorumluluklarını asli görevleri görerek yerine getirmeleri gerekmektedir. İşverenlerin bu sorumlulukları Beşinci Bölümde, güncel mevzuat değişikleri ışığında ele alınmıştır.Tuzla Tersaneleri, çalışma ilişkilerinin çarpıklığı, çalışma şartlarının geriliği, yasal mevzuatın ve iş sağlığı ve güvenliği sisteminin çiğnenmesi açısından, diğer birçok sektörden ayrılmaktadır. Son dönemde yaşanan ölümlü iş kazalarıyla gündeme gelen ve ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği sisteminin önemli örneklerini oluşturan Tuzla Tersaneleri, Dördüncü Bölümde, tersanelerle ilgili mülakatlar ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The past of safety and health at work is as old as human history. Through the history people have been working in order to survive. The problems which are caused by the result of their works, have led safety and health at work.Workers and people who work in hard conditions compose the backbone of the safety and health at work. The concept of factory occurs with the industrial revolution and then the group of workers starts to work in these factories. The pressure on workers increase with the industrial evolution. So labor conditions regress day by day. Retrogressive conditions increase the need of safety and health at work.The main problems in safety and health at work are work accidents and occupational diseases. One of the main problems of working relations is the work accidents and occupational diseases caused by the unhealthy and unsafely working conditions. The system of safety and health at work includes works that colud find solutions to all these problems. Work accidents and occupational diseases are examined at the first part.Safety and health at work has got some legal arrangements that fix the working life. These legal arrangements protect the workers by bringing some sanctions and putting standards to the workspace. All the works related to law of work and social security are examined at the second part.The utmost portion belongs to the employers in order to solve all these problems about safety and health at work. Employers have some compulsories to fix the working conditions and their relations with the workers. They really should do whatever they have to do. The compulsories of employers are handled at the third part in current legislation.Tuzla shipyards have a different category by means of their careless behaviors on human health and work safety. The Tuzla shipyards which are recently remembered with work accidents are examined at the forth part in the light of interviews.