İlköğretim okul yöneticileri liderlik davranışlarının öğretmenlerin stres düzeyine etkisi
The effects of administrator?s attitudes on elementary school teachers related to stress
- Tez No: 289380
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma; ilköğretim okul yöneticileri liderlik davranışlarının, öğretmenlerin stres düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın amacı doğrultusunda; Mark Nicholas Remy(1999) tarafından geliştirilen Lider Davranışlarını Betimleme Ölçeği ve Dr. Micheal J. Fimian(1985) tarafından geliştirilen Öğretmen Stres Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler; Ankara ilindeki 6 ilköğretim okulunda 201 öğretmene uygulanmış, sonuçlar, SPSS 15.0 istatistiksel programında analiz edilmiştir.Ölçeklerin güvenirlik Alfa Katsayısı; Lider Davranışlarını Betimleme Ölçeği ve Öğretmen Stres Ölçeği için ,92 olarak çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was prepared in order to determine effects of leadership behavior of school managers on teachers? stress level.For this purpose Leader Behaviour Description Questionnaire (LDPQ) and Teacher Stress Inventory (TSI) was used which were developed by Mark Nicholas Remy(1999) and Dr. Micheal J. Fimian (Fimian M.J. (1985) respectively. Scales were applied to 201 teachers at six elementary schools in Ankara. Result were analyzed with SPSS 15.0 software programme.Reliability of scale, Alpha coefficient for Leader Behaviour Description Questionnaire and Teacher Stress Inventory were 0.92 and 0.92 respectively. Frequency and percentage defined statistics were used for demographic properties of sampling group distribution. Minimum, maximum and mean standart deviation statistics were used for leadership attitude and defining stress levels of teachers?. T test was used for differentiation according to demographic properties of teachers conceptions about leadership attitudes and stress levels.