Özdeşlik ve çelişmezlik ilkelerinin kaynağı olarak algı
Perception as foundation of the principles of identity and contradiction
  1. Tez No: 289381
  2. Yazar: KORCAN EVGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Mantık, matematik ve felsefede kendisine sıkça, hem de birçok farklı tanımına rastlanan özdeşlik ilkesine nasıl sahip olmuş olabiliriz? Zihnin ana ilkeleri olarak özdeşlik ve çelişmezlik ilkelerinin temellerini ve kaynağını nerede aramalıyız? Bu çalışma, işte bu kapsamlı soruna bir yanıt verme denemesidir ve yanıtını, yani bu ilkelerin kaynağını ise algılamada arar. Özdeşliğin nedenini sorgulamak için, en basit olarak iki sembol arasındaki özdeşliğe ?Neden ?A, A'dır? totolojisi açık ve doğrudur?- ya da varlıkların arasındaki ayrılık ilişkisine bakıldığında, bunun bir ayırt etme faaliyetinden kaynaklandığı daha iyi anlaşılacak ve bu araştırma ister istemez özdeşliği de önceleyen çelişmezlik ilkesine götürecektir. Bununla beraber çelişmezlik ilkesinin ?ayırt etme? yetisi ile olan bağlantısı daha açıktır ve bu yetiye, yalnızca düşüncede değil algılamada da rastlarız. Hatta insanınki gibi bir düşünme yetisine değil, sadece en basit duyumlamaya dahi sahip olan canlılarda bile görülmesi, ?ayırt etme?nin aslında algının bir yetisi olduğu iddiasını kuvvetlendirir. Böylece öncelikle duyumlamaya ait olan bu yetinin çelişmezlik ilkesi ile zorunlu ilişkisi, aslında insan zihninin temel prensibi olan çelişmezliğin de yine duyumlamadan kaynaklandığı iddiasını destekler. Görülüyor ki, çelişmezlik ve özdeşlik ilkelerinin kaynağı olarak algıyı gösterebilmek için ?ayırt etme? yetisi en önemli bağlantıdır; çünkü bu ilkelerin kaynağı olarak gösterilen yeti, algılamanın bir yetisidir.
Özet (Çeviri)
How did we possess the principle of identity, which can be found in logic, mathematics and philosophy, and has a lot of different definitions. Where must we search foundations of principles of identity and contradiction? This study will try to answer that question, that is, foundations of these principles, in the area of perception. When we investigate simply identity between two symbols-Why is ?A is A? obviously true?- or difference between entities, in order to examine foundation of the principle of identity, we will understand better that it is derived from an activity of differentiation and this investigation will bring us necessarily to the principle of contradiction which precedes to the principle of identity. The relation between the principle of contradiction and the ability of differentiation is more clear and closer than that between the principle of identity and the ability of differentiation and we can observe this ability not only in thinking, but also in perceiving. However, the fact that also living creatures, which can not think like human beings but recept, can also differ, supports the claim that the ability of differentiation belongs to perception. At the same time because of the necessary relation of this ability, which exists primarily in perception, with the principle of contradiction, we can thus assert that this principle, which is the fundemental law of thought, is derived from perception. One can see easily that the ability of differentiation is the most important relation to base an argument, in order to realize the perception as the foundation of the principles of contradiction and identity; because the ability which is regarded as the foundation of these principles is primarily the ability of perception.