Bilgi edinme hakkının Türk kamu yönetimi üzerine etkisi
The effect of access to information on Turkish public administration
- Tez No: 289382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Uzun yıllar, gizlilik ve dışa kapalılık kamu yönetimi üzerinde etkili olmuştur. 20.yüzyılın ikinci yarısından itibaren yönetimde açıklık ve bilgi edinme hakkı, uluslararası düzeyde büyük gelişme göstermiştir.Yönetimde şeffaflığı ve hesap verebilirliği esas alan, Bilgi Edinme Hakkı'nın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de uygulanması, yönetime katılan ve yönetimi denetleyen bireyleri ortaya çıkarmaktadır.Bilgi edinme hakkıyla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının üzerine düşen görev ve yükümlülükler de artmaktadır. Bilgi edinme hakkı kamu denetimi üzerinde olumlu yönde etkisi bulunmaktadır.Bu çalışmamızda bilgi edinme hakkının Türk Kamu Yönetimi üzerindeki etkisi incelenmektedir. 4982 sayılı kanun ayrıntılı olarak değerlendirilmekte ve kanunun uygulama örneği olarak ele aldığımız Kocaeli Büyükşehir Belediyesi düzeyinde kullanımına ilişkin verilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
For many years, Secrecy and closeness in administration had had effect on public administration. Transparence administrative and access to information have seen an important increase on international scale since the second half of the twentieth century.Implementation of access to information based on transparency and accountability in our country as is done throughout the world creates individuals participating in and supervising the administration.The responsibilities of public organizations and institutions increase after the implementation of act. Additionally the access to information effects the public supervision positively.In our study, the effect of access to information on Turkish Public Administration is examined. The act of 4982 the access to information is evaluated in detail and as an applicative sample of the act; data collected from Kocaeli Metropolitan Municipality access to information applications is revealed in this study.