5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda hakaret suçu (TCK 125-131 maddeleri)
Insult crime in Turkish Penal Code no 5237 (Turkish penal code article 125-131)
- Tez No: 289390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. CANER YENİDÜNYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kişilik haklarının korunmasına ilişkin düzenlemelerin ülke kanunlarında yer bulması, uzun ve sancılı bir süreçten sonra mümkün olabilmiştir. Günümüz evrensel hukukunda hemen her ülkede bireyin şerefi anayasal ve yasal koruma altına alınmıştır. Kişinin ?şeref, vakar ve haysiyet? olarak nitelendirilen manevi varlığını 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 125-131 maddeleri arasında tespit ettiği hükümler ile koruma altına almıştır. Kişilerin şeref ve saygınlığına saldırı niteliğindeki eylemler ile ifade ve basın özgürlüğü arasındaki hassas dengenin sınırları hususunda tartışma yaşanmıştır, yaşanmaktadır. Bu tartışmaları da tezimizde irdeledik.Bu tez çalışmasıyla ulaşmak istediğimiz amaç, ceza hukuku bilim dalınabilimsel katkı sağlayabilmek, tartışmalı olan hükümleri ve bazı düzenlemelerle ilgili eleştirileri ortaya koyup, bu kapsamda çözüm yolları önermek ve uygulayıcılara ışık tutabilmektir.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, hakaret suçu hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, suçun unsurları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, suçun özel görünüş biçimleri, isnadın ispatı, suçu etkileyen haller, kişinin hatırasına hakaret suçu ve hakaret suçlarında uygulanacak usul hükümleri inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
To take place of arrangementing about protecting personel rights in national laws had been possible after a long and hard period. In modern day? s global laws nearly all countries personal honour had been put under protection by legal and constitutional. The personal moral assest which called honour, solemnity and pride had been put under protection by Turkish penal law no. 5237? s article of 125-131. some discussion had been appeared about assault to personal honour and regards beside borders of balance liberty of press . We made a study about these argues in our thesis. With this study thesis we aimed to reach contributeing in penal law by present some problematic laws and strictures in some arrangement in this context to offer a solution and shad light on applicators.Our thesis arises tripartite. In first chapter , it had been given an outline of offense of libel. In second chapter , criminal provisions had been came up . ın third chapter , special appearance forms of crime , proof of allegations, affecting crime cases, crime of insulting the memory of the person and procedural provisions apply to crimes of defamations had been made as a issues of thesis.