Türkiye'de islamcı aydınlarda modernleşme eleştirisi: Ali Bulaç örneği
Criticism of islamic intellectuals in Turkey, modernization: The case of Ali Bulaç
- Tez No: 289402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırma, otuz yılı aşkın bir süredir çetin bir entelektüel yolculuğun içinde, sosyal bilimlere ilişkin yaptığı birçok çalışmanın yanında, Türk siyasetine kattığı yeni tartışmalarla da ismi entelektüel çevrelerde sık sık gündeme gelen Ali Bulaç'ın monografisini ve düşünce eğrisindeki değişimleri ortaya koymaktır. Bulaç'ın, siyasi yelpazenin farklı dilimlerinde yer alan aydınlarca uzunca bir süredir tartışmalara konu olan, özellikle de ?modernleşme? ve ?Türk modernleşmesi?ne ilişkin görüş, tespit ve önerilerini ve Türkiye'de değişen şartlar, siyasi iklim ve güncel gelişmeleri de dikkate alarak tartışmaya açmayı denemiştir.İslamcılık akımının Türkiye'deki serüveni, taşıyıcı unsurları olan belli başlı düşünce adamlarından hareketle temel noktalarıyla ortaya konduktan sonra, İslamcı olarak nitelendirilen aydınların kendi içinde yaşadıkları paradokslar ve birbirlerine karşı yönelttikleri -neredeyse birbirinin aynısı- eleştiriler ve gerek İslamcılık akımı gerekse aynı çizgideki entelektüellerle olan yer yer hastalıklı ve ikircikli ilişkinin fotoğrafı çekilmeye çalışılmıştır. Kimilerinin Necip Fazıl, Cemil Meriç ve Nurettin Topçu gibi isimlerden sonra üzerine henüz çok bir şey konulamadığını iddia ettikleri modernite eleştirisini, günümüzde misyon olarak üstlenmiş olan İslamcı aydınların önemli bir bölümünün kullandıkları argümanların, İsmet Özel'in ?Üç Mesele? kitabında dile getirdiği çıkış noktaları ile benzerlik arz ettiği tespit edilmiştir.Ali Bulaç'ın İslami kesim içindeki yeri ve günümüzdeki rolü ile paralel olarak Türk modernleşmesi ve Türkiye siyaseti ile ilgili temel saptamalarına değinilirken, Ali Bulaç'ın sık sık görüşlerine başvurularak Türk modernleşmesine ilişkin ?kopuş-süreklilik? tartışmalarına da yer verilmiştir. Türk modernleşmesi ile ilgili Müslüman aydınların birbiriyle ayırd edilemeyecek düzeyde benzerlik arz eden görüşleri Bulaç'ın görüşleriyle birlikte tartışılırken, Bulaç'ın da diğer İslami aydınlar gibi siyasal ve sosyolojik sistem ile sorunlarını özellikle Türk modernleşmesinin zaman içinde büründüğü askeri, bürokratik ve tektipleştirici/ tepeden inme politikalar üzerinden ifade ettiği tespiti ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is an arduous intellectual journey over the past thirty years, in addition to many studies done on the social sciences, it adds to the Turkish politics in the name of new discussions come up frequently in intellectual circles and thought Ali Bulac monograph is to determine the curve changes.Bulac the political spectrum in the different zones that are subject to debate for a long time, especially the“modernization”and“Turkish modernization”of the opinions, findings and recommendations and changing conditions in Turkey, taking into account the political climate and recent developments tried to open the discussion.Islamist movement in Turkey, the adventure, the carrier elements of the basic points of the main ideas in motion Once men, described as Islamist intellectuals in their own paradoxes and yönelttikleri almost identical to each other as both critics and intellectuals in the presence of Islamism in the current line and the same disease and ambivalent picture of the relationship are discussed.Some people, such as Necip Fazıl, Cemil Meric and Nurettin Topçu figures yet on the very thing they claim critique of modernity, the Islamist intellectuals today is an important part of the mission undertaken by the arguments they use, Ismet Ozel“Three-issue”with exit points raised by the book similar to that of supply have been identified.Place and role within the Islamic community today with Ali Bulac in parallel with the politics of Turkish modernization and the fundamental determinations değinilirken Turkey, Ali Bulaç'ın often referring to the views of the Turkish modernization“break-continuity”discussions take place.Turkish modernization can not be distinguished from each other about the level of the Muslim intellectuals of the opinions are similar with Bulac discussing ideas, and other Islamic intellectuals such as Bulaç'ın with political and sociological problems in the system of Turkish modernization, especially when wrapped in the military, bureaucratic and top-down policies were examined through the determination of what it meant to.