Yönetişim modelinin evrim sürecinde yeni bir dönüm noktası: Devlet odaklı yönetim anlayışı ?devlet 1.0?dan yurttaş odaklı ?devlet 2.0? anlayışına geçiş
A new turning point in the process of evolution model of governance: A transition from state-oriented management approach 'government 1.0' to citizen focused 'government 2.0' understanding
  1. Tez No: 289412
  2. Yazar: AZİME TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NOHUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Klasik kamu yönetimi teorisinin yerini alan yönetişim modeli tüm yönetsel süreçlerin yönetilenlerin katılımına açılmasını beraberinde getirmiştir. Bir şemsiye kavram olan yönetişim, e-devleti de kapsamaktadır. E-devlet teknolojisinde yaşanan gelişmeler katılım kanallarını güçlendirmiştir. Web 2.0 teknolojisi e-devletin yurttaş odaklı konuma gelmesinde dönüm noktasıdır. Web 2.0 ile ortaya çıkan devlet 2.0, e-hizmetlerin yurttaşın günlük hayatını kolaylaştırmasını savunmaktadır. Kesintisiz e-devlet olarak nitelendirilen bu tür uygulamalar arasında sosyal medya araçlarının kullanımı büyük önem taşımaktadır. Kamu kurumları ve kamu yöneticilerinin sosyal medya hesapları açması, yurttaşların bürokrasi duvarlarını hızlı ve etkili bir şekilde aşmasını sağlamıştır.Güncel veriler ve uygulamalar web 2.0 teknolojilerinin e-katılım açısından önemli bir avantaj sunduğunu gözler önüne sermektedir. Devlet 2.0 anlayışının kavramsal çerçevesinin ortaya konulduğu bu çalışmada uygulama örneklerine de yer verilmiştir. Sonuç olarak e-hizmetlerin tercih edilmesinde önemli etkenler arasına giren sosyal medya uygulamalarının Türk kamu yönetimi tarafından yeterli ve doğru bir şekilde kullanılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Governance that replaces the classical theory of public management has brought the opening of the participation of all administrative processes. Governance as an umbrella concept, includes e-government. E-government developments in technology has strengthened the channels of participation. Web 2.0 technology is turning point at e-government with citizen-oriented. Web 2.0 and the resulting state 2.0 advocate to facilitate e-services the daily life of citizen. The applications which is described as seamless government give a great importance social media tools. Public institutions and public managers open social media accounts provided for citizens quickly and efficiently overcome the walls of bureaucracy.Current data and applications reveals web 2.0 technologies offer a significant advantage in terms of e-participation. This study which is setting out the conceptual framework of government 2.0 also application examples are given. As a result to determine, social media aplications which is among the important factors entering to be preferred e-services are used by Turkish publis administration inadequate and wrong.