Flamenko gitar müziğinde teknik, ritmik ve armonik yaklaşımlar
Technical, rhythmical and harmonic approaches in flamenco guitar music
  1. Tez No: 289411
  2. Yazar: SERHAT DOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAFA YEPREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada, Flamenko gitar icracılığına ait teknik özellikler resim ve şekil yöntemiyle kademeli olarak gösterilmiştir. Ayrıca, bütün teknik özelliklerin açıklamalarına da yer verilmiştir. Flamenko gitar öğrenme aşamalarının düzenli bir sisteme oturtulamamış oluşu ve izlenmesi gereken çalışma programlarının belirsizliği sebebiyle öğrenme aşamasında zorluk çeken ve formlara yeterince vakıf olamayanlara çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Flamenko gitar öğrenme yollarının üç ana başlık etrafında toplanması gereği vurgulanmıştır. Ritmik, Armonik ve Teknik Bölümler Flamenko müziğini oluşturan formlar etrafında şekillendirilmiştir. Flamenko gitar teknikleri açık bir şekilde tasvir edilmeye çalışılarak dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vurgulanmıştır. Flamenko müziğinde en önemli unsur olarak kabul edilen kompas yapıları varyasyonlarıyla beraber irdelenmiştir. Armoni bilgisi ve çalışmalarının Flamenko gitar çalımına olumlu katkıları örneklerle gösterilmeye çalışılmış, çalışma daha çok belirli bir noktaya hızla gelen ve ilerlemeye devam edemeyen, teknik ve ritmik anlamda bazı önemli noktaları atlayan ve armoni çalışmasını gerekli görmeyen öğrencilere farkındalık oluşturmak ve seviyelerini ilerletmek için oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study techniques for flamenco guitar playing are discussed and supported with pictures , figures and sheet music step by step. All technical issues included in the study are explained in a detailed manner. Flamenco guitar studies should follow a systematic approach and the steps for progress should be well determined to achieve succes.. Study is divided into three chapters as Rhytmical, Harmonical and Technical Approaches and necessity of all these issues are accented. All chapters are explained through flamenco forms. Important details and points in techniques are mentioned in order to take care while playing. The rhythmic part is prepared in oerder to get the ability of making variations . The positive contiribution of harmonical concepts to technical progress is emphasized. This study is mostly for flamenco guitar learners who make quick progress and later stop because of the lack of knowledge on what to follow for further progress.