Transfer fiyatlama uygulamasının ürün ithalat fiyatlarına etkisi: Türkiye örneği
The effect of transfer pricing applications on product import prices: An example of Turkey
- Tez No: 289421
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZUM ÇELİK ERKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küreselleşme ile birlikte ticarette dünya üzerindeki bütün sınırlar kalkmıştır. Açılan kapılar ülkelerin birbirleriyle karşılıklı alım-satım yapması anlamına gelir. Ancak vergi uyumsuzlukları işletmelerin karlarında, güvenilirliklerinde ve rekabet düzeylerinde olumsuzluklar yaratabilmektedir. Söz konusu karmaşayı önlemek için başta ABD'nin kullandığı ve sonrasında OECD'nin uygulamış olduğu uluslararası genel kabul görmüş `transfer fiyatlama' düzenlemeleri hazırlanmış ve uygulanmıştır. Çalışmada Türkiye'nin de 2006 yılında kullanmaya başladığı, `transfer fiyatlama' konusundaki düzenlemeler açıklanmıştır.Çalışmanın amacı, transfer fiyatlamanın ürün ithalat fiyatları üzerindeki etkilerini göstererek, söz konusu etkilerin ekonometrik bir model aracılığıyla Türkiye örneği üzerinden açıklanmasıdır.Kurulan modelde bağımlı değişken olarak ithalat fiyatları ve bağımsız değişkenler olarak da transfer fiyat, enflasyon ve GSYİH kullanılmıştır. Türkiye'nin en çok ithalat yaptığı 8 ülkeye ait veriler TCMB elektronik veri dağıtım sisteminden sağlanırken, transfer fiyat, enflasyon ve GSYİH'ya ait veriler OECD web sitesinden alınmıştır. Değişkenlerin farklılığından dolayı modeli daha iyi açıklaması bakımından panel veri yöntemi kullanılmıştır.Model bulguları yorumlandığında transfer fiyatlama girdisindeki bir birimlik artışın, ürün ithalat fiyatları ortalama değerinde 95,17531 birimlik artışa neden olduğu sonucu çıkmaktadır. Başka bir deyişle transfer fiyatlamaya önem verilmesi gerektiği açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Together with globalization all the boundries in trade were eliminated around the world. Opening of the doors means buying-selling of countries between each other. But the inconsistency of taxes might lead to a negativity in the revenue of the corporations, their credibility and their level of competition. To prevent this so called complication, generally accepted international `transfer pricing? regulations were prepared and implemented which were followed by USA and later used by OECD later on. In this study explains the effects of the regulations that Turkey also started using in 2006.The purpose of this study is to examine the implementation of `transfer pricing? which emerged after the New Corporate Tax Law, and to explain the effect of on the Turkish economy by using an econometric model.In the established model import prices were used as the dependent variable and price, inflation and GDP were used as the independent variables. Data of 8 countries that Turkey made imports from were gathered from the Turkish Central Bank electronic data distrubition system and the transfer price, inflation and data about GDP were obtained from OECD website. Due to differences in the variables, panel data model was used in terms of a better description of the method.When findings are interpreted, a unit increase in transfer pricing model entry caused and 95,17531 unit increase in the average import prices. In other words, emphasis on transfer pricing should be clearly seen.