Türk soylulara Türkiye Türkçesi öğreniminde medyanın etkisi
The influence of the media on the Turkey noble in the learning Turkey Turkish
- Tez No: 378268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASİYE DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Medya dünden bugüne insan ve toplum hayatında etkili olmuştur. Önceleri sadece haber ve bilgi alışverişi aracı olan medya zamanla insan ve toplum hayatını her yönden etkileyen bir olgu hâline gelmiştir. Medyanın bu gücü dil öğretimi alanında da kendini göstermektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de öğrenim gören Türk soylu öğrencilerin Türkiye Türkçesini öğrenmelerinde medyanın etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Gazi TÖMER, Ankara TÖMER, Hacettepe TÖMER, Bülent Ecevit Karaelmas TÖMER, 19 Mayıs TÖMER, Bolu TÖMER ve Ankara ili kurumlarında öğrenim gören Türk soylu öğrencilere anket soruları, açık uçlu sorular sorulup sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu araştırmada betimsel çalışma olan tarama modeli kullanılmıştır. Yaptığımız bu çalışma ile Türkiye'de öğrenim gören Türk soyluların yüksek oranda olmasa bile medyadan etkilendikleri anket sonuçlarının analiz edilmesiyle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The media has been effective in individuals lives and the society as a whole from the past till today. The media that was once only used for news and knowledge exchange with time it has become an important tool in individuals lives and the community in every aspect of living. The media has also shown its power in the area of language teaching. In this study the influence of the media in learning Turkish by students of Turkish origin has been analyzed. For this purpose a questionnaire survey was conducted on students of Turkish origin studing in Gazi TÖMER, Ankara TÖMER, Hacettepe TÖMER, Bülent Ecevit Karaelmas TÖMER, 19 Mayıs TÖMER, Bolu TÖMER and the result were evaluated. For this screening model of descriptive research study was used. From the questionnaire analysis, even though not at a higher rate, we can tell that Turkish origin students studying in Turkey have been affected by the social media in learnin Turkısh.