Müzelerde sergileme yöntemleri bağlamında teknoloji kullanımı
Use of technology in terms of exhibition methods in museums
- Tez No: 289430
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BURÇAK MADRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Teknoloji, bilişim ve iletişim kavramları çoğunlukla birbirleriyle iç içe geçmiş kavramlardır. Bu kavramlar kimi zaman günlük yaşam içinde sadece tek başına etkili olabilirken, kimi zamanda birbirlerinden beslenmektedir. Teknoloji, bilişim ve iletişim kavramlarının müzecilik çerçevesinde ele alındığı bu çalışmada ise özellikle teknoloji ve sergileme ilişkisi incelenmiştir. Çünkü müzelerde etkileşimsel uygulamalarla birlikte kendisini hissettiren teknoloji kullanımı, sergilemelerde müze türüne ve kullanım amacına bağlı olarak bir takım farklılıklar göstermektedir. ?Müze Teknolojileri ve Sergileme Farklılıkları? başlığı altında incelenen bu farklılıklar müzenin ziyaretçi ile olan ilişkisini de önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca teknoloji ve sergileme ilişkisine bağlı olarak iletişimi kavramının da ele alındığı ?Müzelerde Sergileme Yöntemleri Bağlamında Teknoloji Kullanımı? adlı bu çalışmada, iletişimin müzelerde hangi biçimlerde kullanıldığı ve kurumsal iletişim kavramı ele alınmıştır. ?Bir İletişim Unsuru Olarak Sergileme? başlığı altında incelenen konularda ise bilgi toplumu, bilgi yönetimi ve enformasyon kavramlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology, informatics and communication terms are generally nested concepts. While these concepts may solely be effective in daily life from time to time, they may feed on each other at some cases. Especially technology and exhibition relation is reviewed in this study in which technology, informatics and communication concepts are considered within the framework of museum studies. Because, use of technology that makes itself apparent in interactive applications in museums shows certain differences depending on the museum types and purpose of use in exhibitions. These differences researched under the title ?Museum Technologies and Exhibition Differences? highly affect the relation of the museum with its visitors. Besides, in this study titled ?Use of Technology in Terms of Exhibition Methods in Museums? in which the communication concept is reviewed basing on the relation with technology and exhibition, corporate communication concept and forms of use of communication in museums are also referred. Information society, information management and information concepts are dealt with in the topics reviewed under the title ?Exhibition as a Communication Medium?.