CAD/CAM tasarımından üretim aşamasına PVC masa örtüsü
PVC tablecloth from CAD/CAM design to production process
- Tez No: 289456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FÜSUN ÖZPULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bilgisayar destekli tasarım artık hayatımızın bir parçası olmuştur. Günümüzde, bilgisayar kullanılmadan oluşturulan desen çalışmaları neredeyse yok denecek kadar azdır.Bu tez çalışmasında bilgisayar desteği ile tasarım aşaması, PVC masa örtüsünün üretim süreci, kullanılan makineler, PVC üzerinde uygulanan teknikler ele alınmıştır. Dünyada ve ülkemizde PVC masa örtülerinin kullanım yaygınlığı, desen ve renk zenginliği üzerine çalışmalar yaygın olarak yapılmaktadır.Bu çalışmada PVC malzeme üzerine en çok tercih edilen çiçek desenler başta olmak üzere geometrik, etnik, sanatsal v.b. desen tipleri üzerinde durulmuştur. PVC masa örtüsü desenleri Bilgisayar tabanlı Adobe Photoshop programı kullanılarak yapılmıştır.İlerleyen teknoloji PVC masa örtüleri üzerinde her türlü desen ve rengin basımına olanak sağlamıştır. Modayla yakından ilişkisi olan bu ürün gurubu ülkelerin renk ve desen özelliklerini yansıtmada bir gösterge olmaktadır.Bu çalışmanın sonucu olarak, çiçekli desenlerin ve parlak renkli PVC masa örtüsü desenlerin ülkemiz geleneğinin ve toplumsal kültürü yansıttığı görülmüştür. PVC'nin ev tekstili ürün gurubu içerisindeki yeri ve satışı, hedef kitlesi, ülkelere bağlı desen seçenekleri ve farklıklılarının hepsi birlikte düşünülmelidir. Hatta PVC masa örtüsünün yanı sıra PVC ile elde edilen tamamlayıcı ürün gamının neler olabileceği konusunda yeni araştırmalar yapılmalıdır. Bu tür ürünlerin geliştirilmesi konusunda tasarımcıların çalışmaları sektör tarafından daima dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Computer-based design has always been a part of our lives. Nowadays, there are almost no design studies carried out without computers.In this thesis, the design phase with computer support, the manufacturing process of PVC tablecloth, machinery used in the process and the techniques applied on PVC are discussed. Both in our country and the world, the richness of color and pattern, and the availability of PVC tableclothes are widely studied.In this study, geometric, ethnic, artistic and some pattern types as well as the most preferred flower patterns on PVC material are emphasized. The PVC table cloth patterns have been made using the computer-based Adobe Photoshop program.The advanced technology has allowed us to print all kinds of the color patterns on PVC table clothes. This fashionable product group is an indicator of properties of colors and patterns of countries.This study, as a result, shows that, floral patterns and bright-colored PVC tablecloth patterns reflect our country's tradition and social culture.The place and the sale, target customer, design options depending on the countries in the home textile group of the PVC should be considered all together. In fact, in addition to PVC tablecloth, some research on the complementary products obtained by the PVC should also be done. The studies of designers on the development of these types of products should always be taken into account by the industry.