Bilgisayar destekli tasarım-analiz-imalat: endüstriyel bir uygulama
Computer aided design-analysis-manufacturing an industrial application
- Tez No: 77984
 - Danışmanlar: PROF. DR. C. RUHİ KAYKAYOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ill ÖZ bilgisayar destekli TASARIM-ANALIZ-IMALAT : ENDÜSTRİYEL BİR UYGULAMA Bilgisayar Destekli Tasarım(CAD), Bilgisayar Destekli Üretim(CAM), Bilgisayar Destekli Mühendislik(CAE) çalışmaları, işletmelerde verimliliği ve kalite seviyesini arttırmayı hedefler. Endüstride, CAD-CAM-CAE işlemleri biribirini teknolojik olarak tamamlamaktadırlar. Sorunsuz, kaliteli ve esnek bir üretim için bu teknolojiler birlikte kullanılmak zorundadır. Çeşitli uygulama yazılımlarının kullanıldığı kişisel bilgisayarlar, iş istasyonları ve bilgisayar kontollü üretim tezgahları, Bilgisayar Destekli çalışmalarının gerçekleştirildiği ortamlardır. Bilgisayar Destekli Mühendislik uygulamalarının hesaplanmasında sonlu elemanlar yöntemi yoğun olarak kullanılmaktadır. Endüstriyel uygulamalarda CAD-CAM-CAE teknolojileri kullanımı çeşitli ticari paket programlar aracılı ile olmaktadır. Bu tez çalışması içerisinde makina parçaları tasarımında Autodesk Mechanical Desktop(AMD), mühendisliğinde Ansys/Auto-FEA programları ve imalat aşamasında DC kontrollü fireze tezgahı kullanılarak bir firmanın üretimini yaptığı T- Mikser üzerinde kullanılan yataklama parçasının tasarımı, analizi ve imalatını bilgisayar destekli olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMPUTER AIDED DESIGN-ANALYSIS-MANUFACTURING : AN INDUSTRIAL APPLICATION Computer Aided Design(CAD), Computer Aided Manufacturing(CAM), Computer Aided Engineering(CAE) applications enhance productivity and quality level. In industry, CAD-CAM-CAE technologies must be seen in a total solution. For quality and flexsibal manufacturing these technologies must be use all together. Computer Aided Applications generally are used on Computers in whiche, many application softwares run, and work stations and Computerized Numeric Controlled(CNC) Machines. In Computer Aided Engineering Applications, The Finete Element Method is used. In industry, CAD-CAM-CAE technologies are performed by using many related packages. In this work, The Housing Part of Truck Mixser is designed by using Autodesk Mechanical Desktop(AMD) software and is structurally analysed by using Ansys/Auto-FEA software and is manufactured on DC milling machine.