Finansal oranlar ile işletmelerin finansal başarısızlıklarının tespit edilmesi; İMKB'de bir uygulama
The determination of financial failures of businesses and financial ratios; An application in IMKB
  1. Tez No: 289513
  2. Yazar: NAZLIGÜL GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
En genel amacı kar elde etmek olan ve ömürlerinin sınırsız olduğu kabuledilen işletmelerin, faaliyet gösterdiği alanlardaki koşullar, çeşitli nedenler veserbest piyasa ekonomisi koşulları gereği artan rekabetten dolayı giderekzorlaşmaktadır. Bu koşullara uyabilen işletmeler varlıklarını sürdürerek başarıyıyakalamakta; bu koşullar karşısında uyum problemi yaşayan işletmelerse,problemlerini çözemediği takdirde, finansal başarısızlığın son aşamaları olan iflasya da tasfiye durumları ile karşı karşıya gelmektedirler. Bu durum; hem işletmedolayısıyla ülke hem de dünya ekonomisi için olumsuz bir durum yaratmaktadırve finansal başarısızlığa uğramış işletmelerin varlığı, ekonomilerindeki kıtkaynakların iyi değerlendirilemediğinin göstergesi olup bu da çeşitli makroproblemlere neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı; finansal başarısızlık hemmikro hem makro anlamda önemli bir konudur. Finansal başarısızlığın ekonomideolumsuz bir duruma yol açmasına engel olabilmek için, işletmelerin finansalbaşarısızlığına neden olan işletme içi ve dışı nedenlerinin incelenmesigerekmektedir.Bu çalışma; başarılı ve başarısız işletmelerin finansal oranları arasındafarklılık olup olmadığının tespit edilmesini içermektedir. Ayrıca, işletmelerindurumlarını düzeltmek için hangi önlemleri almaları gerektiği konusunda da bilgiverilmektedir.
Özet (Çeviri)
The conditions of the fields, in which the businesses, of which the mostgeneral aim is to a chieve profit and lives are known as unlimited, operate, areincreasingly getting difficult because of various reasons and the increasingchallenge of the necessity of free market economy. While the businesses whichget along with these conditiones are able to gain success, the ones which can notget along with these conditions, in case of they could not solve their problems,they come across with bankruptcy and liquidation affairs which are the last stepsof financial failure. This situation creates a negative status forth a world economyas well as the country?s just because of the business. The presence of thebusinesses which experince financial failure indicatesth at the poorre sources inthe economy are not used well and this causes inflation. Because of these reasons,financial failure is important term in macroeconomy as well as the micro. In orderto prevent the financial failure cause a negative status in economy, the iner andouter reasons of businesses which cause financial failure are needed to beobserved.This work includes to determine whether differences exist (or not) betweensuccessful and unsuccessful businesses?s financial ratios. In the result of thisresearch, it is informed that what measures should be taken in order to correct thestatus of the business.